30" Free-Standing Gas Range - JGB285DETBB
30" Free-Standing Gas Range
Model: JGB285DETBB


30" Free-Standing Gas Range
Model: JGB285DETBB
Key Features
Self-clean oven
Extra-large oven capacity
Power Boil 15,000 BTU burner
Center round burner
Precise Simmer burner
Self-cleaning oven racks
Deep-recessed cooktop
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Self-clean oven
Self-clean allows you to spare yourself from the trouble and effort it takes to scrub the oven interior
Extra-large oven capacity
Provides a large oven interior ideal for cooking more items at once
Power Boil 15,000 BTU burner
This powerful element instantly supplies the intense heat need for boiling, sautéing and stir frying
Center round burner
Round fifth burner allows for low, even heat distribution that is ideal for delicate foods and sauces
Precise Simmer burner
Allows for low, even heat distribution that is ideal for delicate foods and sauces
Self-cleaning oven racks
Porcelain-coated racks are designed to be left in the oven during the self-clean cycle for effortless cleaning
Deep-recessed cooktop
Contains spills for quick and easy cleaning
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Cleaning Time | Variable |
| Ignition System | Electronic |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Oven Interior | Interior Oven Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Power Boil Burner | (1) 15,000 BTU |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| High Output Burner | (1) 11,000 BTU |
| All-Purpose Burners | (1) 9,500 BTU |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast Iron |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Backguard | Scratch-Resistant |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Control Type | Electronic Oven Controls |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Center Round Burner | (1) 5,000 BTU |
| Cooking Technology | Traditional |
| Precise Simmer Burner | (1) 5,000 BTU/140F degree simmer |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Cooktop Surface | Color-Matched |
| Cooktop Surface | Deep Recessed |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Automatic Oven Timer (Time Bake) |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | In-Oven Broiling |
| Oven Control Features | Oven Cycle Light |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Backguard | Porcelain-Enameled |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 190 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 19 |
| Depth with Door Open 90° | 46.375 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 210 lb |
| Overall Height | 47 in |
| Overall Depth | 26 5/8 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 +/- .25 |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Oven Door Features | Big Hearth Oven Window |
| Handle | Color-Matched |
| Frameless Oven Door(s) | Black Glass |
| Control Knobs | Designer-Style |
| Color Appearance | Black on Black |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 15.0; (1) 11.0; (1) 9.5; (2) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 5A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (1) 11.0; (1) 10.0; (1) 9.5; (2) 5.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 16.0 Bake / 12.5 Broiler |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.0 Bake / 12.0 Broiler |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47 in. |
| Length | 26.63 in. |
| Weight | 190 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52 in. |
| Shipping Length | 31.63 in. |
| Shipping Weight | 230 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 230 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.73 ft³ |
| Dimensional Weight | 270.08 lbs. |
| Total of Cubes | 21.73 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 270.08 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










