30" Free-Standing Electric Range - JBP80CHCC
30" Free-Standing Electric Range
Model: JBP80CHCC


30" Free-Standing Electric Range
Model: JBP80CHCC
Key Features
Self-clean oven
Super-large oven capacity
TrueTemp system
Dual size ribbon element
Warming zone
QuickSet IV oven controls
Ceramic glass cooktop
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Self-clean oven
Conveniently cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Super-large oven capacity
Provides an impressively large oven interior for cooking more dishes and large meals at one time
TrueTemp system
Delivers even heat distribution and maximum oven control
Dual size ribbon element
Offers a convenient choice of using a 9" or 6" heating element, depending on the size of the pan
Warming zone
Provides low heat capability for foods, making meal coordination simple
QuickSet IV oven controls
Feature an easy to use design which allows you to set precise cooking temperatures
Ceramic glass cooktop
A smooth cooktop surface makes cleaning quick and easy
Certifications
California Prop 65
Specifications
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/4 x 19 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 46.88 in. |
| Length | 27.75 in. |
| Weight | 177 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 51.88 in. |
| Shipping Length | 32.75 in. |
| Shipping Weight | 217 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 217 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.49 ft³ |
| Dimensional Weight | 279.57 lbs. |
| Total of Cubes | 22.49 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 279.57 lbs. |
FEATURES
| 6"/9" Dual Heating Element | 1 Ribbon (2,500W) |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | 6-Pass Power Bake Element |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Interior Oven Light | Yes |
| Warming Zone | Yes |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Temperature Management System | True Temp System |
| 6" Heating Element(s) | 2 Ribbon (1,500W) |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Hot Surface Indicator Lights | 3 |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| 8" Heating Element (s) | 1 Ribbon (2,000 watt) |
| Control Type | QuickSet IV |
| Cooking Technology | Traditional |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Control Type | DigiTemp Temperature Display |
| Cooktop Surface | Black Glass Ceramic |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Self-Cleaning Cycling Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 177 lb |
| Depth Without Handle | 25.375 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/4 x 19 x 19 |
| Depth with Door Open | 47.625 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 198 lb |
| Overall Depth | 27 3/4 in |
| Overall Height | 46 7/8 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 11.0 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| KW Rating at 208V | 8.3 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
| Handle | Designer Style |
| Color Appearance | Bisque on Bisque |
CAPACITY
| Unit Capacity | Super Large Oven |
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ACCESSORIES
| Cooktop Cleaning | Included |
| Cooktop Cleaning | Scraper |
| Cooktop Cleaning | Cream |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










