30" Free-Standing Gas Range - JGBS64DEFBB
30" Free-Standing Gas Range
Model: JGBS64DEFBB
















Product Video

30" Free-Standing Gas Range
Model: JGBS64DEFBB
Key Features
15,000 BTU Power Boil Burner
Center round burner
Heavy-cast, continuous grates
Deep-recessed cooktop
Sealed cooktop burners
Standard clean oven
Precise Simmer burner
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
15,000 BTU Power Boil Burner
Delivers high heat for fast boiling
Center round burner
Ideal for delicate foods and sauces
Heavy-cast, continuous grates
Allow for easy movement of pans between burners
Deep-recessed cooktop
Contains spills for quick and easy cleaning
Sealed cooktop burners
Contains spills and make cleaning quick and easy
Standard clean oven
Smooth surface and rounded corners make clean-up quick and easy
Precise Simmer burner
Delicate foods don’t burn with low, even heat
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Net Weight | 150 lb |
| Depth Without Handle | 26.25 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 19 |
| Depth with Door Open | 46.25 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 172 lb |
| Overall Depth | 28 3/4 in |
| Overall Height | 47 1/4 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 - 36.5 |
FEATURES
| Slide - Out Broiler Drawer | Yes |
| Configuration | Range with Broiler Drawer |
| Ignition System | Electronic |
| Burner - Right Rear | 5,000 BTU Precise Simmer |
| Interior Oven Light | 1 Incandescent |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Control Features | Oven Control Lock Capability |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Burner - Left Rear | 9,500 BTU |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Cooktop Type | Continuous Grates |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy-cast continuous grates |
| Burner - Center | 5,000 BTU Round |
| Burner - Right Front | 15,000 BTU Power Boil |
| Cooktop Surface | Deep Recessed |
| Burner - Left Front | 11,000 BTU |
| Drawer Type | Broiler |
| Control Type | Electronic Touch |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| One-Piece Drip Pans | Optional Accessory |
| Cooking Technology | Traditional |
| Cooktop Surface | Black |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Delay Bake Option |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Handle | Designer Style |
| Control Knobs | Color-Matched |
| Color Appearance | Black on Black |
| Handle | Color-Matched |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 12.5; (2) 9.5, (1) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (1) 10.0; (1) 9.5; (1) 15.0; (2) 5.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 18.0 Bake / 18.0 Broiler |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.5 Bake / 16.5 Broiler |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47.25 in. |
| Length | 28.75 in. |
| Weight | 150 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52.25 in. |
| Shipping Length | 33.75 in. |
| Shipping Weight | 190 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 190 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.58 ft³ |
| Dimensional Weight | 293.19 lbs. |
| Total of Cubes | 23.58 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 293.19 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










