30" Free-Standing Electric Range - JBS10DFWW
30" Free-Standing Electric Range
Model: JBS10DFWW

Product Video

360 View
30" Free-Standing Electric Range
Model: JBS10DFWW
Key Features
5.0 cu. ft. oven capacity
Standard clean oven
Coil heating elements
Removable full-width storage drawer
Dual-element Bake
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
5.0 cu. ft. oven capacity
Cook more dishes at once
Standard clean oven
Smooth surface and rounded corners make clean-up quick and easy
Coil heating elements
Provide even heat and easy cleanup
Removable full-width storage drawer
Store cookware or kitchen accessories
Dual-element Bake
Upper and lower elements produce even heat and great results
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FILTER
| App Filter - Cleaning Type | Manual |
| App Filter - Cooking Technology | Traditional |
| App Filter - Cabinet Width | Cooking 30 in. (Standard) |
| App Filter - Control Type | Rotary knobs |
| App Filter - Product Type | Ranges Free-Standing Single Oven |
| App Filter - Drawer Type | Storage |
| App Filter - Fuel Type | Electric |
| App Filter - Convection | No |
| App Filter - Cooktop Type | Coil |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | 4-Pass Broil Element |
| Element - Right Front | 8" 5-turn 2600W |
| Removable One-Piece Drip Bowls | Chrome |
| Cooking System | Traditional |
| Lift-Up Cooktop With Support Rods | Yes |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Interior Oven Light | 1 Incandescent |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Cooktop Burner Type | Coil |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Element - Left Front | 6" 4-turn 1500W |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Element - Left Rear | 8" 5-turn 2600W |
| Element - Right Rear | 6" 4-turn 1500W |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Control Location | Backsplash |
| Drawer Type | Storage |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Cooking Technology | Traditional |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 12.6 |
| Bake Wattage | 2585W |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3410W |
| KW Rating at 208V | 9.9 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Small Window |
| Handle | Designer Style |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Control Knobs | Color-Matched |
| Color Appearance | White |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5 cu ft |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 23-3/4 x 19 x 18-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47 in. |
| Length | 28.75 in. |
| Weight | 130 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52 in. |
| Shipping Length | 33.75 in. |
| Shipping Weight | 170 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 170 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.46 ft³ |
| Dimensional Weight | 291.64 lbs. |
| Total of Cubes | 23.46 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 291.64 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











