30" Free-Standing Standard Clean Gas Range - JGBS23WEAWW
30" Free-Standing Standard Clean Gas Range
Model: JGBS23WEAWW


30" Free-Standing Standard Clean Gas Range
Model: JGBS23WEAWW
Key Features
Extra-large oven capacity
High output burner
Precise Simmer burner
All purpose burners
Sealed cooktop burners
Electronic clock and timer
Deluxe grates
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Extra-large oven capacity
Provides a large oven interior ideal for cooking more items at once
High output burner
Provides a powerful burner output for efficient heat-up and boiling
Precise Simmer burner
Offers a low setting of 600 BTUs, ensuring more temperature control for simmering
All purpose burners
Deliver a wide range of heat output ideal for most cooking needs
Sealed cooktop burners
Eliminate the space between the burners and the cooktop to help contain spills and boil over liquids, ensuring easy cleanup
Electronic clock and timer
Features a convenient digital clock and easy-to-use timer with an audible signal to help coordinate cooking times in the kitchen
Deluxe grates
Provide a sturdy and durable cookware surface for everyday cooking
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Overall Depth | 29 in |
| Net Weight | 160 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17 x 19 |
| Depth with Door Open 90° | 46.375 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 180 lb |
| Overall Height | 46 1/2 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 +/- .25 |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 46.5 in. |
| Length | 29 in. |
| Weight | 160 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 51.5 in. |
| Shipping Length | 34 in. |
| Shipping Weight | 200 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 200 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.41 ft³ |
| Dimensional Weight | 291.04 lbs. |
| Total of Cubes | 23.41 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 291.04 lbs. |
FEATURES
| Slide - Out Broiler Drawer | Yes |
| Ignition System | Electronic |
| Broiler Pan and Grid | Extra Large |
| Interior Oven Light | Yes |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| High Output Burner | (1) 12,000/1,000 BTU |
| All-Purpose Burners | (2) 9,500/850 BTU |
| Cooktop Burner Grate Material | Square |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Backguard | Scratch-Resistant |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Precise Simmer Burner | (1) 5,000/600 BTU |
| One-Piece Drip Pans | Gray Porcelain-Enameled |
| Cooktop Burner Grate Material | Deluxe Porcelain Steel |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Backguard | Porcelain-Enameled |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Handle | Designer Style |
| Frameless Oven Door(s) | White Glass |
| Color Appearance | White on White |
CAPACITY
| Unit Capacity | Extra Large Oven |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 12.0; (2) 9.5; (1) 5.0 |
| Electrical Requirements | 120V; 60Hz; 5A |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 5A |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 18.0 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










