30" Free-Standing Electric Range - JBS15MBB
30" Free-Standing Electric Range
Model: JBS15MBB




Product Video

30" Free-Standing Electric Range
Model: JBS15MBB
Key Features
Upfront controls
5.0 cu. ft. oven capacity
Coil heating elements
Clear View window
Dual-element Bake
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Upfront controls
Controls are within easy reach
5.0 cu. ft. oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Coil heating elements
Provide even heat and easy cleanup
Clear View window
Clear window makes monitoring food simple
Dual-element Bake
Upper and lower elements produce even heat and great results
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Element - Right Front | 8" 2600W 5-turn |
| Oven Features | Dual-Element Bake |
| Lift-Up Cooktop With Support Rods | Yes |
| Removable One-Piece Drip Bowls | Black Porcelain Enameled |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Oven Interior | Interior Oven Light |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Cooktop Burner Type | Coil |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Element - Left Front | 6" 1500W 3-turn |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Element - Left Rear | 6" 1500W 3-turn |
| Element - Right Rear | 6" 1500W 3-turn |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Cooking Technology | Traditional |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 130 lb |
| Depth Without Handle | 25.3125 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 22-3/4 x 15-3/4 x 17 |
| Depth with Door Open | 45.5 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 150 lb |
| Overall Depth | 27 1/8 in |
| Overall Height | 46 7/8 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 10.2 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| KW Rating at 208V | 7.7 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Clear View Oven Window |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Handle Design | D-shaped |
| Handle Color | Color-Matched |
| Color Appearance | Black on Black |
| Oven Door Features | Black Porcelain-Enamel Frameless Lift-off Oven Door |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 46.88 in. |
| Length | 27.13 in. |
| Weight | 130 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 51.88 in. |
| Shipping Length | 32.13 in. |
| Shipping Weight | 170 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 170 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.98 ft³ |
| Dimensional Weight | 273.28 lbs. |
| Total of Cubes | 21.98 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 273.28 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










