30" Free-Standing Gas Convection Range - JGB750DEFBB
30" Free-Standing Gas Convection Range
Model: JGB750DEFBB


















Product Video

30" Free-Standing Gas Convection Range
Model: JGB750DEFBB
Key Features
17,000 BTU Power Boil burner
Non-stick griddle
Gas convection oven
Self-clean with Steam Clean option
Heavy-cast, continuous grates
5.6 cu. ft. oven capacity
Black gloss oven interior
Precise Simmer burner
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
17,000 BTU Power Boil burner
Delivers intense heat for fast boiling
Non-stick griddle
Offers a flat cooking surface, placed over the center oval burner, for cooking multiple foods at once
Gas convection oven
Circulates heat for high-quality results
Self-clean with Steam Clean option
Clean your oven the way you want
Heavy-cast, continuous grates
Allow for easy movement of pans between burners
5.6 cu. ft. oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Black gloss oven interior
Enjoy a clean and sleek appearance
Precise Simmer burner
Delicate foods don’t burn with low, even heat
Center oval burner
Large oval fifth burner is ideal for griddle or odd-size cookware
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Net Weight | 200 lb |
| Depth Without Handle | 27.75 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19-1/2 x 20-5/8 |
| Depth with Door Open | 47.625 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 220 lb |
| Overall Depth | 29 1/2 in |
| Overall Height | 47 1/4 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 - 36.5 |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Ignition System | Electronic |
| Burner - Right Rear | 5,000 BTU Precise Simmer |
| Interior Oven Light | 1 Auto Incandescent |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Oven Control Features | Certified Sabbath Mode |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Rack Features | 2 Self-Clean Oven Racks |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Burner - Left Rear | 9,500 BTU |
| Griddle | Non-Stick |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Cooktop Type | Continuous Grates with Griddle |
| Cooktop Burner Grate Material | Cast-Iron |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Burner - Center | 8,000 BTU Oval |
| Burner - Right Front | 17,000 BTU Power Boil |
| Burner - Left Front | 11,000 BTU |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Drawer Type | Storage |
| Cooking Technology | Convection |
| Control Type | Electronic Touch |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Cooktop Surface | Deep Recessed |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Cooktop Surface | Black |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Handle | Designer Style |
| Control Knobs | Weighted |
| Color Appearance | Black on Black |
| Control Knobs | Color-Matched |
| Handle | Color-Matched |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 17.0; (1) 11.0; (1) 9.5; (1) 8.0; (1) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (1) 10.0; (1) 9.5; (1) 15.0; (1) 5.0; (1) 8.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 16.0 Bake / 13.5 Broiler |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.0 Bake / 12.0 Broiler |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19-1/2 x 20-5/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47.25 in. |
| Length | 29.5 in. |
| Weight | 200 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52.25 in. |
| Shipping Length | 34.5 in. |
| Shipping Weight | 240 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 240 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 24.2 ft³ |
| Dimensional Weight | 300.84 lbs. |
| Total of Cubes | 24.2 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 300.84 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.60 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










