Standard Clean Electric Free-Standing Range - JBS23BBAD
Standard Clean Electric Free-Standing Range
Model: JBS23BBAD

Standard Clean Electric Free-Standing Range
Model: JBS23BBAD
Key Features
Super-large oven capacity
Coil heating elements
Standard window
Dual-element bake
Electronic clock and timer
Porcelain oven door
Chrome drip bowls
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Super-large oven capacity
Provides an impressively large oven interior for cooking more dishes and large meals at one time
Coil heating elements
Provides consistent and even heat on the cooktop with a plug-in element that is removable for easy cleaning
Standard window
Provides a convenient viewing area to check the progress of food
Dual-element bake
Alternates the upper broiling element and the lower baking element for even heating and optimal baking results
Electronic clock and timer
Features a convenient digital clock and easy-to-use timer with an audible signal to help coordinate cooking times in the kitchen
Porcelain oven door
Offers a scratch-resistant porcelain coating for easy cleaning
Chrome drip bowls
Contain spills and remove for easy cleaning
Certifications
California Prop 65
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 45.13 in. |
| Length | 27.5 in. |
| Weight | 127 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 50.13 in. |
| Shipping Length | 32.5 in. |
| Shipping Weight | 167 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 167 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.45 ft³ |
| Dimensional Weight | 266.71 lbs. |
| Total of Cubes | 21.45 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 266.71 lbs. |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | Dual-Element Bake |
| Removable One-Piece Drip Bowls | Chrome |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Interior Oven Light | Switch |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Cooktop Burner Type | Coil |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| 6" Heating Element(s) | 2 Plug-In Calrod™ |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Style | Coil |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Control Location | Backsplash |
| 8" Heating Element (s) | 2 Plug-In Calrod™ |
| Leveling System | Easy Level System |
| Cooking Technology | Traditional |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Storage Drawer Features | Almond |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 127 lb |
| Depth Without Handle | 25.4375 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 23 x 16 x 17-7/8 |
| Depth with Door Open | 46.125 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 147 lb |
| Overall Depth | 27 1/2 in |
| Overall Height | 45 1/8 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 10.9 |
| KW Rating at 208V | 8.4 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Oven Window |
| Handle | Visor-Style |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Color Appearance | Almond |
| Oven Door Features | Almond Glass Frameless Lift-off Oven Door |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.









