30" Free-Standing Gas Convection Range - JGB695EEFES
30" Free-Standing Gas Convection Range
Model: JGB695EEFES


Product Video

30" Free-Standing Gas Convection Range
Model: JGB695EEFES
Key Features
17,000 BTU Power Boil burner
Self-clean with Steam Clean option
Gas convection oven
Self-clean, heavy-duty oven racks
Heavy-cast, continuous grates
5.0 cu. ft. oven capacity
Black gloss oven interior
Center oval burner
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
17,000 BTU Power Boil burner
Delivers intense heat for fast boiling
Self-clean with Steam Clean option
Clean your oven the way you want
Gas convection oven
Circulates heat for high-quality results
Self-clean, heavy-duty oven racks
Conveniently clean your oven and racks together
Heavy-cast, continuous grates
Allow for easy movement of pans between burners
5.0 cu. ft. oven capacity
Cook more dishes at once
Black gloss oven interior
Enjoy a clean and sleek appearance
Center oval burner
Large oval fifth burner is ideal for griddle or odd-size cookware
Precise Simmer burner
Delicate foods don’t burn with low, even heat
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Net Weight | 190 lb |
| Depth Without Handle | 26.75 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 19 |
| Depth with Door Open | 46.75 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 210 lb |
| Overall Depth | 29 1/4 in |
| Overall Height | 47 1/4 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 - 36.5 |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Ignition System | Electronic |
| Burner - Right Rear | 5,000 BTU Precise Simmer |
| Interior Oven Light | 1 Auto Incandescent |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
| Oven Control Features | Certified Sabbath Mode |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Rack Features | 2 Self-Clean Oven Racks |
| Burner - Left Rear | 9,500 BTU |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Cooktop Type | Continuous Grates |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast Iron |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Burner - Center | 8,000 BTU Oval |
| Burner - Right Front | 17,000 BTU Power Boil |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Burner - Left Front | 11,000 BTU |
| Drawer Type | Storage |
| Control Type | Electronic Touch |
| Cooking Technology | Convection |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Cooktop Surface | Deep Recessed |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Cooktop Surface | Black |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Handle | Stainless Steel |
| Control Knobs | Stainless Steel Appearance |
| Color Appearance | Fingerprint Resistant Slate |
| Handle | Designer Style |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 17.0; (1) 11.0; (1) 9.5; (1) 5.0; (1) 6.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (1) 11.0; (1) 10.0; (1) 9.5; (1) 5.0; (1) 6.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 16.0 Bake / 12.5 Broiler |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.0 Bake / 12.0 Broiler |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47.25 in. |
| Length | 29.25 in. |
| Weight | 190 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52.25 in. |
| Shipping Length | 34.25 in. |
| Shipping Weight | 230 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 230 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.99 ft³ |
| Dimensional Weight | 298.29 lbs. |
| Total of Cubes | 23.99 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 298.29 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










