30" Free-Standing Electric Range - JBS55BJBB
30" Free-Standing Electric Range
Model: JBS55BJBB






30" Free-Standing Electric Range
Model: JBS55BJBB
Key Features
Super-large oven capacity
QuickSet II oven controls
Ribbon heating elements
Ceramic glass cooktop
Dual-element bake
Audible preheat signal
Six rack positions
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Super-large oven capacity
Provides an impressively large oven interior for cooking more dishes and large meals at one time
QuickSet II oven controls
Feature the easy to use design that allows you to set precise cooking temperatures
Ribbon heating elements
Provide powerful heat beneath a smooth glass surface to ensure even heat and fast warm-up times
Ceramic glass cooktop
A smooth cooktop surface makes cleaning quick and easy
Dual-element bake
Alternates the upper broiling element and the lower baking element for even heating and optimal baking results
Audible preheat signal
Features an audible signal that activates when the oven has reached the desired cooking temperature
Six rack positions
Provides flexibility and allows consumers to make the most of available oven capacity
Certifications
California Prop 65
Specifications
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 23-3/4 x 19 x 18-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 46.88 in. |
| Length | 26.25 in. |
| Weight | 136 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 51.88 in. |
| Shipping Length | 31.25 in. |
| Shipping Weight | 176 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 176 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.27 ft³ |
| Dimensional Weight | 264.46 lbs. |
| Total of Cubes | 21.27 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 264.46 lbs. |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | Dual-Element Bake |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Interior Oven Light | Yes |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| 6" Heating Element(s) | 2 Ribbon (1,500W) |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Cooktop Surface | Patterned Black on Black Glass Ceramic |
| 8" Heating Element (s) | 2 Ribbon (2,600W) |
| Cooking Technology | Traditional |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 136 lb |
| Depth Without Handle | 26.25 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 23-3/4 x 19 x 18-1/2 |
| Depth with Door Open | 46.25 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 156 lb |
| Overall Depth | 26 1/4 in |
| Overall Height | 46 7/8 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 12.6 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| KW Rating at 208V | 9.9 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Black Glass Frameless Lift-off Oven Door |
| Handle | Designer Style |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Color Appearance | Black on Black |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
CAPACITY
| Unit Capacity | Super Large Oven |
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










