30" Free-Standing Gas Range - JGBP25SENSS
30" Free-Standing Gas Range
Model: JGBP25SENSS




30" Free-Standing Gas Range
Model: JGBP25SENSS
Key Features
Self-clean oven
Extra-large oven capacity
QuickSet oven controls
All purpose burners
Sealed cooktop burners
Standard grates
Certified Sabbath mode
Multiple oven rack positions
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Self-clean oven
Self-clean allows you to spare yourself from the trouble and effort it takes to scrub the oven interior
Extra-large oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
QuickSet oven controls
Electronic touch pads on the control panel make controlling your oven effortless
All purpose burners
All-purpose burner delivers two levels of BTU output to accommodate virtually all your cooking needs
Sealed cooktop burners
Burner elements are sealed to the cooktop to keep foods and liquid contained on the cooktop, making cleaning painless
Standard grates
Quality grates keep pots and pans securely in place over the burners
Certified Sabbath mode
Convenient mode keeps the oven warm in accordance within the restrictions of the kosher kitchen
Multiple oven rack positions
Several positions allow you to adjust the oven racks to accommodate any size cookware
Interior oven light(s)
Bright interior light helps you check on the progress of your cooking
Two oven racks
Includes two oven racks that are sturdy and reliable
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Net Weight | 195 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 18-1/2 x 19 |
| Depth with Door Open 90° | 46.375 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 215 lb |
| Overall Depth | 26 1/4 in |
| Overall Height | 46 1/8 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36.25 |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 18-1/2 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 46.13 in. |
| Length | 26.25 in. |
| Weight | 195 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 51.13 in. |
| Shipping Length | 31.25 in. |
| Shipping Weight | 235 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 235 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.02 ft³ |
| Dimensional Weight | 261.32 lbs. |
| Total of Cubes | 21.02 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 261.32 lbs. |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Cleaning Time | Variable |
| Ignition System | Electronic |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Oven Interior | Interior Oven Light |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| All-Purpose Burners | (4) 9,500 BTU |
| Cooktop Burner Grate Material | Standard Cast |
| Valves (Degree of Turn) | 140 |
| Backguard | Scratch-Resistant |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| One-Piece Drip Pans | Optional Accessory |
| Control Type | Electronic Oven Controls |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Control Type | QuickSet III |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Oven Control Features | In-Oven Broiling |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Backguard | Porcelain-Enameled |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Black |
| Oven Door Features | Small Hearth-Shaped Window |
| Handle | Stainless Steel |
| Frameless Oven Door(s) | Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (4) 9.5 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 5A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (4) 9.5 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 16.0 Bake / 12.5 Broiler |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.0 Bake / 12.0 Broiler |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 4.80 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










