30" Free-Standing Gas Range - JGBP28METBS
30" Free-Standing Gas Range
Model: JGBP28METBS






Product Video

30" Free-Standing Gas Range
Model: JGBP28METBS
Key Features
Self-clean oven
4.8 cu. ft. oven capacity
TrueTemp oven system
All purpose burners
Precise Simmer burner
Sealed cooktop burners
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Self-clean oven
Cleans the oven cavity without the need for scrubbing
4.8 cu. ft. oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
TrueTemp oven system
Even heat distribution and maximum oven control
All purpose burners
Deliver a wide range of heat output ideal for most cooking needs
Precise Simmer burner
Delivers a low setting of 140 degrees
Sealed cooktop burners
Contains spills and make cleaning quick and easy
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Net Weight | 190 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 18-1/2 x 19 |
| Depth with Door Open 90° | 46.375 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 210 lb |
| Overall Depth | 26 1/4 in |
| Overall Height | 46 1/8 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 +/- .25 |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 18-1/2 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 46.13 in. |
| Length | 26.25 in. |
| Weight | 190 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 51.13 in. |
| Shipping Length | 31.25 in. |
| Shipping Weight | 230 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 230 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.02 ft³ |
| Dimensional Weight | 261.32 lbs. |
| Total of Cubes | 21.02 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 261.32 lbs. |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Cleaning Time | Variable |
| Ignition System | Electronic |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Oven Interior | Interior Oven Light |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| High Output Burner | (2) 12,000/1,000 BTU |
| All-Purpose Burners | (1) 9,500/850 BTU |
| Cooktop Burner Grate Material | Deluxe Porcelain Steel |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Backguard | Scratch-Resistant |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Control Type | Electronic Oven Controls |
| Precise Simmer Burner | (1) 5,000/600 BTU |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | In-Oven Broiling |
| Oven Control Features | Oven Cycle Light |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Backguard | Porcelain-Enameled |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Black |
| Oven Door Features | Big Hearth Oven Window |
| Frameless Oven Door(s) | CleanSteel™ Appearance |
| Control Knobs | Designer-Style |
| Handle Design | D-shaped |
| Handle Color | Black with black glass door |
| Color Appearance | CleanSteel™ Appearance |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (2) 12.0; (1) 9.5; (1) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 5A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (2) 11.0; (1) 9.5; (1) 5.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 16.0 Bake / 12.5 Broiler |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.0 Bake / 12.0 Broiler |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 4.80 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










