$1,294.00
Was$1,699.00Save $405.00 (24%)
Bespoke 6.3 cu. ft. Smart Slide-In Electric Range with Air Fry & Precision Knobs in White Glass - NSE6DB830012AA
Bespoke 6.3 cu. ft. Smart Slide-In Electric Range with Air Fry & Precision Knobs in White Glass
Model: NSE6DB830012AA





















Bespoke 6.3 cu. ft. Smart Slide-In Electric Range with Air Fry & Precision Knobs in White Glass
Model: NSE6DB830012AA
$1,294.00
Was$1,699.00Save $405.00 (24%)
Current Rebates
Key Features
Seamless, stylish design
Knob locks, built-in
Does the hard work for you
Preheat and plan meals on the go
Ready2Fit™ Guarantee
Healthier cooking¹ with a crunch
Fast, even baking
Cook for your family, and more.
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Seamless, stylish design
Give your kitchen a premium look with a stylish and contemporary Bespoke design that will enhance the look of your kitchen or add an elegant color accent. The range's recessed handle design seamlessly blends into your kitchen for a minimalist look.
Knob locks, built-in
Knobs stay locked when cooktop is not in use.ⓘ Integrated knob buttons must be pinched in before the knobs can be turned.
Does the hard work for you
Get help from your oven with Self Clean. The self cleaning system deeply cleans your oven with high heat that breaks down grease and food residue. Use Steam Clean for a lighter cleaning job that's done in 20 minutes.
Preheat and plan meals on the go
Search recipes, plan meals and pre-heat your oven from your phone with the SmartThings App or your favorite voice assistant.³ SmartThings Food learns your preferences to recommend personalized recipes⁴ and create weekly meal plans. SmartThings Energy lets you monitor and manage your range's power usage.
Ready2Fit™ Guarantee
If your Samsung Slide-In Range doesn't fit your 30" Freestanding Range cutout, enjoy $100* on us to cover any countertop modification costs. Valid Purchase Dates: 1/1/25 - 12/31/25
Healthier cooking¹ with a crunch
Enjoy healthier¹ fried foods without relying on other small appliances with Air Fry built right into your oven. Air Fry tray included.
Fast, even baking
Cook food faster and more evenly than a conventional oven with Convection that circulates air inside your oven.
Cook for your family, and more.
This extra large 6.3 cu. ft. oven easily accommodates large dishes or roasting pans.
Powerful heat and flexible
Cook fast and evenly using the powerful heat of the 3.0 kW Electric Cooktop for convenient meals that taste delicious. Ideal for sautéing and searing meat, or boiling water rapidly, this 5-burner cooktop includes 2 dual ring burners so you can cook with multiple sized pots and pans.
Ranked #1 in Overall Customer Satisfaction & Service Experience††
Samsung leads in appliances with top scores for Overall Customer Satisfaction, Features and Performance, and was additionally recognized with top rankings for Service Experience — excelling in the key areas of Ease, Assistance, Timeliness, and Repair.
#1 in Customer Satisfaction
Samsung was ranked #1 in Customer Satisfaction with Ranges in the J.D. Power Appliance Satisfaction Study, 4 years in a row.Ψ
Specifications
Key Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Large Oven Capacity | 6.3 cu. ft. |
| Powerful, Flexible Cooktop | 3000W Power BurnerDual Ring Elements |
| Cooking System | Convection |
| Voice-Enabled | Yes |
| Control Type | Touch + Precision Knobs |
| Oven Cleaning Type | Steam & Self Clean |
| ADA Compliant | Yes |
| Storage Drawer | Yes |
| SmartThings | Yes |
| Self and Steam Clean | Yes |
| Precision Knobs | Precision Knobs |
| Glass Touch Controls | Glass Touch Controls |
Design
| Color | White Glass |
| Configuration | Slide-In |
| Fuel Type | Electric |
| Cavity Type | Single |
| Controls for Oven | Touch |
| Controls for Cooktop | Precision Knobs |
| Display Color | White |
| BESPOKE | Yes |
Weights & Dimensions
| Oven Dimensions | 24 13/16" x 22 7/16" x 19 3/4" |
| Product Weight | 160.5 lb |
| Product Dimensions (W x H x D) | 29 15/16" W x 36" - 36 3/4" (Adj.) H x 26 7/16" D |
| Height (decimal) | 36 - 36.75 |
| Width (decimal) | 29.9375 |
| Depth (decimal) | 27.875 |
Capacity
| Oven Capacity | 6.3 cu. ft. |
Cooktop
| Total Number of Elements | 5 |
| Element - Left Front | 6"/9" 3,000W |
| Element - Left Rear | 6" 1,200W |
| Element - Right Front | 9"/12" 3,000W |
| Element - Right Rear | 6" 1,200W |
| Element - Center Rear | 6" Warming Zone (100W) |
| Cooktop Type | Electric |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
Oven
| Convection | Convection |
| Convection Bake | Yes |
| Convection Roast | Yes |
| Air Fry | Yes |
| Bake | Yes |
| Variable Broil | Yes |
| Keep Warm | Yes |
| Proofing | Yes |
| Dehydrate | Yes |
| Total Number of Racks | 2 |
| Number of Rack Positions | 7 |
Included Accessories
| Air Fry Tray | Yes |
| Filler Kit (For Slide In Range) | Yes |
| Anti-Tip Bracket | Yes |
Standard Features
| Drawer Type | Storage |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Auto Oven Light | Yes |
| Interior Lights (qty) | Incandescent 40W (1) |
| Power/Ratings | 240V/60Hz/40A |
| Steam & Self Clean | Yes |
Warranty
| 1 Year Parts and Labor | Yes |
Electrical Specifications
| Plug | 3 or 4 prong plug |
| Outlet | 220/240 volt |
| Cables | Only included with installation |
Other
| Oven Dimensions | 24 13/16" x 22 7/16" x 19 3/4" |
Dimensions & Weight
| Width | 29.94 in. |
| Height | 45 in. |
| Length | 26.44 in. |
| Weight | 160.5 lbs. |
| Oven Dimensions | 24 13/16" x 22 7/16" x 19 3/4" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.94 in. |
| Shipping Height | 50 in. |
| Shipping Length | 31.44 in. |
| Shipping Weight | 200.5 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 200.5 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.61 ft³ |
| Dimensional Weight | 256.23 lbs. |
| Total of Cubes | 20.61 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 256.23 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Samsung Appliances in Georgia.










