$1,499.00
Was$2,699.00Save $1,200.00 (44%)
Bespoke 6.0 cu. ft. Smart Slide-In Gas Range with Smart Oven Camera & Illuminated Precision Knobs in White Glass - NSG6DB870012AA
Bespoke 6.0 cu. ft. Smart Slide-In Gas Range with Smart Oven Camera & Illuminated Precision Knobs in White Glass
Model: NSG6DB870012AA

















Bespoke 6.0 cu. ft. Smart Slide-In Gas Range with Smart Oven Camera & Illuminated Precision Knobs in White Glass
Model: NSG6DB870012AA
$1,499.00
Was$2,699.00Save $1,200.00 (44%)
Current Rebates
Key Features
Know when your cooktop is on
Ready2Fit™ Guarantee
See what's cooking, right from your smartphone
Samsung White Glass Slide-In Electric Range with Air Sous Vide
Samsung White Glass Slide-In Electric Range with Air Fry
Samsung White Glass Slide-In Electric Range with Convection Vegetable
Seamless, stylish design
Easily control your cooking
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Know when your cooktop is on
This range's knobs will light up when in use to let you know that your cooktop is on. Also, the knobs stay locked when cooktop is not in use with integrated buttons that must be pinched in before the knobs can turned.ⓘ
Ready2Fit™ Guarantee
If your Samsung Slide-In Range doesn't fit your 30" Freestanding Range cutout, enjoy $100* on us to cover any countertop modification costs. Valid Purchase Dates: 1/1/25 - 12/31/25
See what's cooking, right from your smartphone
Monitor your cooking with Smart Oven Camera inside. It live streams video to your smartphone so you can easily check on meals as they cook anytime, anywhere.¹ Take snapshots and make and share time-lapse videos to your social media to show off your culinary skills.
Samsung White Glass Slide-In Electric Range with Air Sous Vide
Lock in flavor and moisture and avoid overcooking with Air Sous Vide. Precise, controlled heat and airflow within the oven give you gourmet cooking results at home.² Perfect for fish, poultry, and vegetables.²Requires a sous vide cooking bag, which is not included with the oven.
Samsung White Glass Slide-In Electric Range with Air Fry
Enjoy healthier³ fried foods without relying on other small appliances with Air Fry built right into your oven. Air Fry tray included.³As compared to deep frying.
Samsung White Glass Slide-In Electric Range with Convection Vegetable
Quickly cook vegetables to crispy perfection without pre-heating.
Seamless, stylish design
Give your kitchen a premium look with a stylish and contemporary Bespoke design that will enhance the look of your kitchen or add an elegant color accent. The range's recessed handle design seamlessly blends into your kitchen for a minimalist look.
Easily control your cooking
Control your range with an intuitive 2.25'' LCD display that lets you easily adjust settings for a simpler, smarter way to cook.
Unbelievably fast
With Samsung's 3600 W Express Boil,™ no burner is more powerful.⁶ Rapidly go from high heat for boiling water and searing meat, to a true simmer with the 3600 W Express Boil™. Ideal for melting chocolate or making sauces.
Does the hard work for you
Get help from your oven with Self Clean. The self cleaning system deeply cleans your oven with high heat that breaks down grease and food residue. Use Steam Clean for a lighter cleaning job that's done in 20 minutes
Preheat and plan meals on the go
Search recipes, plan meals and pre-heat your oven from your phone with the SmartThings App or your favorite voice assistant.⁷ SmartThings Food learns your preferences to recommend personalized recipes⁸ and create weekly meal plans.SmartThings Energy lets you monitor and manage your range's power usage.⁷Available on Android and iOS devices. A Wi-Fi connection and a Samsung account are required. ⁸Available in certain languages, including English, French, German, Italian and Spanish.
No recipes needed
Download settings for cooking modes⁹ like "Pizza", "Spare Rib" or "Brownie" directly to your oven with the SmartThings App.¹⁰ Choose the mode you want and the optimal cooking time and temperature will be sent to your oven automatically.¹¹⁹This feature is only compatible with ovens. ¹⁰Available on Android and iOS devices. A Wi-Fi connection and a Samsung account are required. ¹¹How thoroughly each dish is cooked may vary depending on the type and weight of ingredients.
Ranked #1 in Overall Customer Satisfaction & Service Experience††
Samsung leads in appliances with top scores for Overall Customer Satisfaction, Features and Performance, and was additionally recognized with top rankings for Service Experience — excelling in the key areas of Ease, Assistance, Timeliness, and Repair.
#1 in Customer Satisfaction
Samsung was ranked #1 in Customer Satisfaction with Ranges in the J.D. Power Appliance Satisfaction Study, 4 years in a row.Ψ
Specifications
Key Features
| Self Clean | Yes |
| Large Oven Capacity | 6.0 cu. ft. |
| Cooking System | Convection+ |
| Control Type | Touch + Precision Knobs |
| ADA Compliant | Yes |
| SmartThings | Yes |
| Steam Clean | No |
| Illuminated Precision Knobs | Yes |
Design
| Color | White Glass |
| Configuration | Slide-In |
| Fuel Type | Gas |
| Controls for Oven | 2.25" LCD Display + Dial |
| Controls for Cooktop | Illuminated Precision Knobs |
| Display Color | White |
| BESPOKE | Yes |
Weights & Dimensions
| Oven Dimensions | 24 13/16" x 21 5/8" x 19 5/8" |
| Product Weight | 207.0 lbs |
| Product Dimensions (W x H x D) | 29 15/16" W x 36" - 36 3/4" (Adj.) H x 26 7/16" D |
Capacity
| Oven Capacity | 6.0 cu. ft. |
Cooktop
| Total Number of Burners | 5 |
| Burner - Left Front | 16K BTU |
| Burner - Left Rear | 9.5K BTU |
| Burner - Right Front | 23K BTU Dual Ring Brass |
| Burner - Right Rear | 5K BTU |
| Burner - Center | 10K BTU |
| Cooktop Type | Gas |
Oven
| Convection | Convection+ |
| Convection Bake | Yes |
| Convection Roast | Yes |
| Bake | Yes |
| Variable Broil | Yes |
| Proofing | Yes |
| Total Number of Racks | 3 |
Included Accessories
| Temperature Probe | Yes |
| Wok Grate | Yes |
Standard Features
| Drawer Type | Storage |
| Kitchen Timer | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
Other
| Oven Dimensions | 24 13/16" x 21 5/8" x 19 5/8" |
Dimensions & Weight
| Width | 29.94 in. |
| Height | 45 in. |
| Length | 26.44 in. |
| Weight | 207 lbs. |
| Oven Dimensions | 24 13/16" x 21 5/8" x 19 5/8" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.94 in. |
| Shipping Height | 50 in. |
| Shipping Length | 31.44 in. |
| Shipping Weight | 247 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 247 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.61 ft³ |
| Dimensional Weight | 256.23 lbs. |
| Total of Cubes | 20.61 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 256.23 lbs. |
Accessories
| Number of Rack Positions | 7 |
| Filler Kit (For Slide In Range) | Yes |
| Anti-Tip Bracket | Yes |
| Air Fry Tray | Yes |
| Griddle | Reversible Cast Iron Griddle |
| LP Conversion Kit | Yes |
Weights/Dimensions
| Height (decimal) | 36 |
| Width (decimal) | 29.9375 |
| Depth (decimal) | 26.4375 |
Features
| Sabbath Mode | Yes |
| Auto Oven Light | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Interior Lights (qty) | Incandescent 40W (1) |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Keep Warm | Yes |
| Dehydrate | Yes |
| Power/Ratings | 120V/60Hz/20A |
| Powerful, Flexible Cooktop | 23K BTU Double Ring Brass Power BurnerEdge-to-Edge Grates |
| Oven Cleaning Type | Self Clean |
| Air Fry | Yes |
| Voice-Enabled | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Storage Drawer | Yes |
Drawer
| 1 Year Parts and Labor | Yes |
| Cavity Type | Single |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Samsung Appliances in Georgia.










