$1,399.00
Was$2,599.00Save $1,200.00 (46%)
Bespoke 6.3 cu. ft. Smart Slide-In Electric Range with Smart Oven Camera & Illuminated Precision Knobs in White Glass - NSE6DB870012AA
Bespoke 6.3 cu. ft. Smart Slide-In Electric Range with Smart Oven Camera & Illuminated Precision Knobs in White Glass
Model: NSE6DB870012AA
















Bespoke 6.3 cu. ft. Smart Slide-In Electric Range with Smart Oven Camera & Illuminated Precision Knobs in White Glass
Model: NSE6DB870012AA
$1,399.00
Was$2,599.00Save $1,200.00 (46%)
Current Rebates
Key Features
Know when your cooktop is on
Unbelievably fast
Does the hard work for you
Ready2Fit™ Guarantee
See what's cooking, right from your smartphone
Samsung White Glass Slide-In Electric Range with Air Sous Vide
Samsung White Glass Slide-In Electric Range with Air Fry
Samsung White Glass Slide-In Electric Range with Convection Vegetable
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Know when your cooktop is on
This range's knobs will light up when in use to let you know that your cooktop is on. Also, the knobs stay locked when cooktop is not in use with integrated buttons that must be pinched in before the knobs can turned.ⓘ
Unbelievably fast
With Samsung's 3600 W Express Boil,™ no burner is more powerful.⁶ Rapidly go from high heat for boiling water and searing meat, to a true simmer with the 3600 W Express Boil™. Ideal for melting chocolate or making sauces.
Does the hard work for you
Get help from your oven with Self Clean. The self cleaning system deeply cleans your oven with high heat that breaks down grease and food residue. Use Steam Clean for a lighter cleaning job that's done in 20 minutes
Ready2Fit™ Guarantee
If your Samsung Slide-In Range doesn't fit your 30" Freestanding Range cutout, enjoy $100* on us to cover any countertop modification costs. Valid Purchase Dates: 1/1/25 - 12/31/25
See what's cooking, right from your smartphone
Monitor your cooking with Smart Oven Camera inside. It live streams video to your smartphone so you can easily check on meals as they cook anytime, anywhere.¹ Take snapshots and make and share time-lapse videos to your social media to show off your culinary skills.
Samsung White Glass Slide-In Electric Range with Air Sous Vide
Lock in flavor and moisture and avoid overcooking with Air Sous Vide. Precise, controlled heat and airflow within the oven give you gourmet cooking results at home.² Perfect for fish, poultry, and vegetables.²Requires a sous vide cooking bag, which is not included with the oven.
Samsung White Glass Slide-In Electric Range with Air Fry
Enjoy healthier³ fried foods without relying on other small appliances with Air Fry built right into your oven. Air Fry tray included.³As compared to deep frying.
Samsung White Glass Slide-In Electric Range with Convection Vegetable
Quickly cook vegetables to crispy perfection without pre-heating.
Seamless, stylish design
Give your kitchen a premium look with a stylish and contemporary Bespoke design that will enhance the look of your kitchen or add an elegant color accent. The range's recessed handle design seamlessly blends into your kitchen for a minimalist look.
Easily control your cooking
Control your range with an intuitive 2.25'' LCD display that lets you easily adjust settings for a simpler, smarter way to cook.
Preheat and plan meals on the go
Search recipes, plan meals and pre-heat your oven from your phone with the SmartThings App or your favorite voice assistant.⁷ SmartThings Food learns your preferences to recommend personalized recipes⁸ and create weekly meal plans.SmartThings Energy lets you monitor and manage your range's power usage.⁷Available on Android and iOS devices. A Wi-Fi connection and a Samsung account are required. ⁸Available in certain languages, including English, French, German, Italian and Spanish.
No recipes needed
Download settings for cooking modes⁹ like "Pizza", "Spare Rib" or "Brownie" directly to your oven with the SmartThings App.¹⁰ Choose the mode you want and the optimal cooking time and temperature will be sent to your oven automatically.¹¹⁹This feature is only compatible with ovens. ¹⁰Available on Android and iOS devices. A Wi-Fi connection and a Samsung account are required. ¹¹How thoroughly each dish is cooked may vary depending on the type and weight of ingredients.
Ranked #1 in Overall Customer Satisfaction & Service Experience††
Samsung leads in appliances with top scores for Overall Customer Satisfaction, Features and Performance, and was additionally recognized with top rankings for Service Experience — excelling in the key areas of Ease, Assistance, Timeliness, and Repair.
#1 in Customer Satisfaction
Samsung was ranked #1 in Customer Satisfaction with Ranges in the J.D. Power Appliance Satisfaction Study, 4 years in a row.Ψ
Specifications
Key Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| Steam Clean | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Large Oven Capacity | 6.3 cu. ft. |
| Cooking System | Convection+ |
| Control Type | Touch |
| Oven Cleaning Type | Steam & Self Clean |
| ADA Compliant | Yes |
| Storage Drawer | Yes |
| SmartThings | Yes |
| Smart Oven Camera | Smart Oven Camera |
| Air Sous Vide | Air Sous Vide |
| Illuminated Safety Knobs | Illuminated Safety Knobs |
| Powerful, Flexible Cooktop | 3600W Power Burner Triple & Dual Ring Elements |
Design
| Color | White Glass |
| Configuration | Slide-In |
| Fuel Type | Electric |
| Cavity Type | Single |
| Controls for Oven | 2.25" LCD Display + Dial |
| Controls for Cooktop | Illuminated Precision Knobs |
| Display Color | White |
| BESPOKE | Yes |
Weights & Dimensions
| Oven Dimensions | 29 15/16" x 36 1/4" - 37" (Adj.) x 27 7/8" |
| Product Weight | 207.0 lbs |
| Product Dimensions (W x H x D) | 29 15/16" W x 36" - 36 3/4" (Adj.) H x 26 7/16" D |
| Height (decimal) | 36 - 36.75 |
| Width (decimal) | 29.9375 |
| Depth (decimal) | 27.875 |
Capacity
| Oven Capacity | 6.3 cu. ft. |
Cooktop
| Total Number of Elements | 5 |
| Element - Left Front | 6"/9" 3,600W Express Boil |
| Element - Left Rear | 6" 1,200W |
| Element - Right Front | 6"/9"/12" 3,000W |
| Element - Right Rear | 6" 1,200W |
| Element - Center Rear | 6" Warming Zone (100W) |
| Cooktop Type | Electric |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
Oven
| Convection | Convection |
| Convection Bake | Yes |
| Convection Roast | Yes |
| Air Fry | Yes |
| Bake | Yes |
| Variable Broil | Yes |
| Keep Warm | Yes |
| Proofing | Yes |
| Dehydrate | Yes |
| Total Number of Racks | 3 |
| Convection+ | Convection+ |
| Number of Rack Positions | 7 |
Included Accessories
| Air Fry Tray | Yes |
| Temperature Probe | Yes |
| Filler Kit (For Slide In Range) | Yes |
| Anti-Tip Bracket | Yes |
Standard Features
| Drawer Type | Storage |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Auto Oven Light | Yes |
| Interior Lights (qty) | Incandescent 40W (1) |
| Power/Ratings | 240V/60Hz/40A |
| Steam & Self Clean | Yes |
Warranty
| 1 Year Parts and Labor | Yes |
Electrical Specifications
| Plug | 3 or 4 prong plug |
| Outlet | 220/240 volt |
| Cables | Only included with installation |
Other
| Oven Dimensions | 29 15/16" x 36 1/4" - 37" (Adj.) x 27 7/8" |
Dimensions & Weight
| Width | 29.94 in. |
| Height | 45 in. |
| Length | 26.44 in. |
| Weight | 207 lbs. |
| Oven Dimensions | 29 15/16" x 36 1/4" - 37" (Adj.) x 27 7/8" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.94 in. |
| Shipping Height | 50 in. |
| Shipping Length | 31.44 in. |
| Shipping Weight | 247 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 247 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.61 ft³ |
| Dimensional Weight | 256.23 lbs. |
| Total of Cubes | 20.61 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 256.23 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Samsung Appliances in Georgia.










