$944.00
Was$1,399.00Save $455.00 (33%)
Bespoke Slide-in Gas Range - NSG6DG8100SRAA
$944.00
Was$1,399.00Save $455.00 (33%)
Current Rebates
Key Features
Knob locks, built-in
Preheat and plan meals on the go
Ready2Fit™ Guarantee
Seamless, stylish design.
Cook for your family, and more.
Powerful and flexible
Does the hard work for you
All shine
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Knob locks, built-in
Knobs stay locked when cooktop is not in use.ⓘ Integrated knob buttons must be pinched in before the knobs can be turned.
Preheat and plan meals on the go
Search recipes, plan meals and pre-heat your oven from your phone with the SmartThings App or your favorite voice assistant.² SmartThings Food learns your preferences to recommend personalized recipes² and create weekly meal plans. SmartThings Energy lets you monitor and manage your range's power usage.
Ready2Fit™ Guarantee
If your Samsung Slide-In Range doesn't fit your 30" Freestanding Range cutout, enjoy $100* on us to cover any countertop modification costs. Valid Purchase Dates: 1/1/25 - 12/31/25
Seamless, stylish design.
Give your kitchen a premium look with a stylish and contemporary Bespoke design that will enhance the look of your kitchen or add an elegant color accent. The range's recessed handle design seamlessly blends into your kitchen for a minimalist look.
Cook for your family, and more.
This extra large 6.3 cu. ft. oven easily accommodates large dishes or roasting pans.
Powerful and flexible
Cook fast and evenly using the powerful heat of the 3.0 kW Electric Cooktop for convenient meals that taste delicious. Ideal for sautéing and searing meat, or boiling water rapidly, this 5-burner cooktop includes 2 dual ring burners so you can cook with multiple sized pots and pans.
Does the hard work for you
Get help from your oven with Self Clean. The self cleaning system deeply cleans your oven with high heat that breaks down grease and food residue. Use Steam Clean for a lighter cleaning job that's done in 20 minutes.
All shine
Fingerprint resistant¹ for an everyday, beautiful finish.
Ranked #1 in Overall Customer Satisfaction & Service Experience††
Samsung leads in appliances with top scores for Overall Customer Satisfaction, Features and Performance, and was additionally recognized with top rankings for Service Experience — excelling in the key areas of Ease, Assistance, Timeliness, and Repair.
#1 in Customer Satisfaction
Samsung was ranked #1 in Customer Satisfaction with Ranges in the J.D. Power Appliance Satisfaction Study, 4 years in a row.Ψ
Specifications
Key Features
| Large Oven Capacity | 6.0 cu. ft. |
| Control Type | Touch + Precision Knobs |
| SmartThings | Yes |
| Steam Clean | No |
Design
| Color | Stainless Steel |
| Configuration | Slide-In |
| Fuel Type | Gas |
| Controls for Oven | Touch |
| Controls for Cooktop | Precision Knobs |
| Display Color | White |
| BESPOKE | Yes |
Weights & Dimensions
| Oven Dimensions | 24 13/16" x 21 5/8" x 19 5/8" |
| Product Weight | 174.6 lbs |
| Product Dimensions (W x H x D) | 29 15/16" W x 36" - 36 3/4" (Adj.) H x 26 7/16" D |
| Height (decimal) | 46.31 |
| Width (decimal) | 29.9375 |
| Depth (decimal) | 28.6875 |
| Shipping Weight | 196.7 lbs |
Capacity
| Oven Capacity | 6.0 cu. ft. |
Cooktop
| Total Number of Burners | 5 |
| Burner - Left Front | 16K BTU |
| Burner - Left Rear | 9.5K BTU |
| Burner - Right Front | 17K BTU |
| Burner - Right Rear | 5K BTU |
| Burner - Center | 9.5K BTU |
| Cooktop Type | Gas |
Oven
| Bake | Yes |
| Variable Broil | Yes |
| Proofing | Yes |
| Total Number of Racks | 2 |
Standard Features
| Drawer Type | Storage |
| Kitchen Timer | Yes |
Other
| Oven Dimensions | 24 13/16" x 21 5/8" x 19 5/8" |
Dimensions & Weight
| Width | 29.94 in. |
| Height | 45 in. |
| Length | 26.44 in. |
| Weight | 174.6 lbs. |
| Oven Dimensions | 24 13/16" x 21 5/8" x 19 5/8" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.94 in. |
| Shipping Height | 50 in. |
| Shipping Length | 31.44 in. |
| Shipping Weight | 214.6 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 214.6 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.61 ft³ |
| Dimensional Weight | 256.23 lbs. |
| Total of Cubes | 20.61 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 256.23 lbs. |
Accessories
| Number of Rack Positions | 7 |
| Anti-Tip Bracket | Yes |
| Filler Kit (For Slide In Range) | Yes |
| LP Conversion Kit | Yes |
Drawer
| Cavity Type | Single |
| 1 Year Parts and Labor | Yes |
Features
| Auto Oven Light | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Interior Lights (qty) | Incandescent 40W (1) |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Keep Warm | Yes |
| Power/Ratings | 120V/60Hz/20A |
| Powerful, Flexible Cooktop | 17K BTU Power Burner Edge-to-Edge Grates |
| Oven Cleaning Type | Self Clean |
| Storage Drawer | Yes |
| Self Clean | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Samsung Appliances in Georgia.



























