Dishwasher with Front Controls - GDF520PGDWW
Key Features
GEās most advanced wash system
Piranha⢠hard food disposer with removable filter
Steam PreWash
Sanitize option (NSF Certified)
SpaceMakerĀ® silverware basket
Pearlescent dark gray racks with ball tip tines
2/4/8-hour Delay Start
54 dBA with status light on door
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
GEās most advanced wash system
Consistently clean and dry dishes are ensured with GEās most advanced wash system, featuring 65% more wash power.* *Wash power delivered to each rack. Compared to previous GE models
Piranha⢠hard food disposer with removable filter
To ensure consistently clean items, this stainless steel blade rotates to pulverize food particles and helps to prevent large particles from clogging the wash arms
Steam PreWash
Loosens tough soils before any cycle, virtually eliminating the need for soaking or pre-rinsing dishes
Sanitize option (NSF Certified)
High-temperature rinse sanitizes and reduces by 99.999% the bacteria found on dishes
SpaceMakerĀ® silverware basket
Enjoy table-ready silverware and loading flexibility with this unique basket that can be placed on the rack or onto the door
Pearlescent dark gray racks with ball tip tines
Offer durability and secure dishes
2/4/8-hour Delay Start
Wash dishes at your convenience
54 dBA with status light on door
A dishwasher this quiet has a multi-colored status light to let you know it is running
Dedicated Silverware Jets
Get table-ready silverware thanks to powerful jets that focus on silverware baskets in multiple locations
Cabinet depth installation
Achieving an attractive, flush appearance that complements and blends in with cabinetry is possible with a unique design that doesn't reduce rack capacity
Clean design inner door
The clean, attractive appearance features no visible hardware, so itās also easy to maintain
Built-up floor capable
Installation over built-up floors is simple with the ability to adjust the dishwasher height
Auto sense cycle
Automatically adjusts to soil level to maximize energy savings and ensure clean dishes
3 pressurized, full-coverage wash arms
Expect exceptionally clean and table-ready dishes with powerful wash arms that deliver 65% more wash power to the top and bottom racks compared to previous GE models* (*Delivered separately to the upper and lower racks)
American gray plastic interior
Heavy-duty material is designed for years of dependability and has an attractive finish
Certifications
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
ENERGY STARĀ® Qualified
NSF Certified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 24 in |
| Overall Height | 34 in |
| Height w/ Legs Retracted - Minimum Height | 33.375 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 62 lb |
| Approximate Shipping Weight | 77 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 34.625 in |
| Overall Width | 23 3/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 62 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 102 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 102 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.22 ft³ |
| Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
| Total of Cubes | 11.22 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
FEATURES
| Wash System | 500 Series |
| Sensor | Clean Sensor |
| Lower Rack | SpaceMaker Silverware Basket |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 16 |
| Tub Liner | Plastic |
| Latch | Center Pull |
| Number of Options | 7 |
| Style | Built-In |
| Water Filtration System | 100% Filtration with Piranha Hard Food Disposer and Removable Filter |
| Door Liner | Clean Design with Plastic |
| Rack Color | Pearlescent Dark Gray |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Control Type | Front Controls |
| Racking System | Towerless |
| Dishwasher Drying Features | Heated Dry - On/Off |
| Exterior Style | Traditional |
| Upper Rack | Ball-Tip Tines |
| Number of Cycles | 4 |
| Tub and Door Liner | American Gray Plastic Tub Interior |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Options | Delay Start 2/4/8 Hr. |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Wash Arms | Lower |
| Wash System Features | Dedicated Silverware Jets |
| Dishwasher Options | Wash TempBoost |
| Rack Features | SpaceMaker Silverware Basket in door with cell covers |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Wash Arms | Upper |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer with removable filter |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Control Type | Electronic Tactile Buttons |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Light, 1 "Sanitized" Light Cycle Progress Indicators |
| Dishwasher Cycles | AutoSense |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Drying Features | 4-Pass Multi-Wattage Wash & Dry Element |
| Dishwasher Options | Child Lock |
| Dishwasher Options | Sani (Certified to NSF Standard 184) |
| Dishwasher Options | Heated Dry |
| Dishwasher Options | Steam PreWash |
| Dishwasher Options | Start/Reset |
| Lower Rack | Ball-Tip Tines |
| Rack Features | 2 Utility Shelves with Stem Safe - Upper |
| Rack Features | Small Items Basket |
| Racking System | Pearlescent Dark Gray |
| Upper Rack | 2 Stem Safe Shelves |
| Wash Arms | 3 Pressurized Wash Arms |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Wash System Features | Drain Pump |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Package | 54 dBA |
| Outer Wrap | Insulation Blanket |
| Motor Type | Single Speed |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Door Insulation | Insulation |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
APPEARANCE
| Handle Color | Color-Matched |
| Door Style | Long Door |
| Door Appearance | Contour door |
| Color Appearance | White |
| Control Panel Color | White |
| Handle Design | Recessed |
| Installation | Flush Cabinet Installation |
| Installation | Side or Top Mount Install Brackets Included |
| Installation | Built-Up Floor Capable |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 415/800 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 7.1A |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.














































