5.8 Cu. Ft. Extra-Large Capacity Electric Dryer - DBLR333EEWW
5.8 Cu. Ft. Extra-Large Capacity Electric Dryer
Model: DBLR333EEWW








5.8 Cu. Ft. Extra-Large Capacity Electric Dryer
Model: DBLR333EEWW
Key Features
Auto Dry
Dura Drum interior
Three heat selections
Three dry cycles
Quiet-By-Design
Reverse-a-door
Upfront lint filter
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Auto Dry
Uses thermostats to monitor air temperature and reduce fabric wear
Dura Drum interior
Provides long-lasting dependability
Three heat selections
Offer a choice of drying temperatures for better fabric care
Three dry cycles
Simple options for reliable drying performance
Quiet-By-Design
Engineered for quiet operation
Reverse-a-door
Offers added installation flexibility
Upfront lint filter
Makes cleaning out lint easy
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 42 in |
| Overall Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 110 lb |
| Height to Top of Case | 36 in |
| Depth with Door Open 90° | 49.25 in |
| Net Weight | 100 lb |
| Case Depth | 25.5 in |
| Overall Depth | 25 1/2 in |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 25.5 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 30.5 in. |
| Shipping Weight | 140 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 140 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.73 ft³ |
| Dimensional Weight | 208.04 lbs. |
| Total of Cubes | 16.73 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 208.04 lbs. |
FEATURES
| Reverse-a-Door | Yes |
| Drum Type | Dura Drum |
| Control Type | Rotary-Electronic |
| Additional Dryer Features | Removable Up-Front Lint Filter |
| Easy Care Cycle | Auto |
| Automatic Dry Control | Yes |
| Fuel Type | Electric |
| Cottons Cycle | Yes |
| Number of Cycles | 3 |
| Exhaust Options | 4-Way (Rear; Right; Left & Bottom) |
| Removable Up-Front Lint Filter | Yes |
| Auto Dry | Yes |
| Control Location | Backsplash |
| Timed Dry | 80 Minutes |
| Heat Selections | 3 |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable |
POWER / RATINGS
| Volts/Watts/Amps | 240V,5600W,24A,60Hz or 208V,4400W,22A,60Hz |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.8 cu ft |
| Unit Capacity | Extra-Large |
APPEARANCE
| Color Appearance | White on White |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










