Long Vent 7.0 cu. ft. capacity Dura Drum gas dryer - GTDL210GDWW
Long Vent 7.0 cu. ft. capacity Dura Drum gas dryer
Model: GTDL210GDWW











Long Vent 7.0 cu. ft. capacity Dura Drum gas dryer
Model: GTDL210GDWW
Key Features
Up to 150 ft. venting capability
Dura Drum interior
4 heat selections
Wrinkle Care extended tumble
Dewrinkle
Variable end-of-cycle signal
Auto Dry
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Up to 150 ft. venting capability
150 ft. equivalent venting provides flexible installation
Dura Drum interior
Provides long-lasting dependability
4 heat selections
Provide the right temperatures for your clothes-drying needs
Wrinkle Care extended tumble
Reduces wrinkling and creasing
Dewrinkle
Reduces creasing and wrinkling
Variable end-of-cycle signal
Alert sounds whenever cycle is complete and adjustable volume provides added convenience
Auto Dry
Monitors air temperature to set dry times
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 42 in |
| Overall Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 117 lb |
| Height to Top of Case | 36 in |
| Depth with Door Open 90° | 51.75 in |
| Net Weight | 105 lb |
| Case Depth | 25.5 in |
| Overall Depth | 28 1/4 in |
FEATURES
| Reverse-a-Door | Yes |
| Drum Type | Dura Drum |
| Control Type | Rotary Electromechanical |
| Additional Dryer Features | Removable Up-Front Lint Filter |
| Easy Care Cycle | Permanent Press |
| Wrinkle Care Cycle | Yes |
| Dryer Control Features | Variable End-of-Cycle Signal |
| Additional Cycles | Dewrinkle |
| Long Vent Capability | Up to 150 feet |
| Fuel Type | Gas |
| Temperature Options | Regular/Medium/Low/Air Fluff (No Heat) |
| Cottons Cycle | Optional Wrinkle Care |
| Quick Fluff (no heat) | Yes |
| Number of Cycles | 9 |
| Exhaust Options | 3-Way (Rear; Left; Bottom) |
| Timed Dry | Quick Fluff (no heat) |
| Heat Selections | 4 |
| Additional Cycles | Damp Dry |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable |
| Additional Dryer Features | Interior Light |
| Additional Dryer Features | Extended Vent Capacity |
| Cottons Cycle | Auto |
| Cottons Cycle | More Dry |
| Cottons Cycle | Optimum Dry |
| Cottons Cycle | Less Dry |
| Easy Care Cycle | Auto |
| Easy Care Cycle | Optional Wrinkle Care |
| Easy Care Cycle | More Dry |
| Easy Care Cycle | Less Dry |
| Easy Care Cycle | Cool Down |
| Timed Dry | 80 Minutes |
| Timed Dry | Damp Dry |
| Timed Dry | De-Wrinkle |
POWER / RATINGS
| Volts/Watts/Amps | 240V,5600W,24A,60Hz or 208V,4400W,22A,60Hz |
ACCESSORIES
| Optional Dryer Rack Accessory | WE1M396 |
| LP Conversion Kit | WE25X0217 (sold separately) |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 28.25 in. |
| Weight | 105 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 33.25 in. |
| Shipping Weight | 145 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 145 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 230.47 lbs. |
| Total of Cubes | 18.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 230.47 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 7.0 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










