Long Vent 7.0 Cu. Ft. Super Capacity Electric Dryer - DLSR483EEWW
Long Vent 7.0 Cu. Ft. Super Capacity Electric Dryer
Model: DLSR483EEWW










Long Vent 7.0 Cu. Ft. Super Capacity Electric Dryer
Model: DLSR483EEWW
Key Features
Long vent
Auto Dry
Dura Drum interior
Four heat selections
Wrinkle Care extended tumble
Interior dryer light
Eight dry cycles
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Long vent
Delivers exceptional drying performance with duct runs of up to 150 ft.* for greater installation flexibility (*of equivalent ducting)
Auto Dry
Uses thermostats to monitor air temperature and reduce fabric wear
Dura Drum interior
Provides long-lasting dependability
Four heat selections
Provide the right temperature for the right drying results
Wrinkle Care extended tumble
Reduces wrinkling and creasing
Interior dryer light
Lets you see everything inside for easy loading and unloading
Eight dry cycles
A variety of fast flexible options for drying clothes
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 42 in |
| Overall Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 120 lb |
| Height to Top of Case | 36 in |
| Depth with Door Open 90° | 51.75 in |
| Net Weight | 110 lb |
| Case Depth | 25.5 in |
| Overall Depth | 28 1/4 in |
FEATURES
| Drum Type | Dura Drum |
| Control Type | Rotary Electromechanical |
| Additional Dryer Features | Interior Light |
| Easy Care Cycle | Yes |
| Automatic Dry Control | Yes |
| Dryer Control Features | Variable End-of-Cycle Signal |
| Additional Cycles | Dewrinkle |
| Long Vent Capability | Up to 150 feet |
| Fuel Type | Electric |
| Cottons Cycle | Optional Wrinkle Care |
| Quick Fluff (no heat) | Yes |
| Number of Cycles | 8 |
| Exhaust Options | 3-Way (Rear; Right; Bottom) |
| Auto Dry | Yes |
| Timed Dry | 80 Minutes |
| Heat Selections | 4 |
| Additional Cycles | Damp Dry |
| Easy Care Cycle | Optional Wrinkle Care |
POWER / RATINGS
| Volts/Watts/Amps | 240V,5600W,24A,60Hz or 208V,4400W,22A,60Hz |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
APPEARANCE
| Color Appearance | White on White |
CAPACITY
| Unit Capacity | Super |
| Total Capacity (cubic feet) | 7.0 cu ft |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 28.25 in. |
| Weight | 110 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 33.25 in. |
| Shipping Weight | 150 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 150 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 230.47 lbs. |
| Total of Cubes | 18.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 230.47 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










