7.0 Cu. Ft. Super Capacity Gas Dryer with Stainless Steel Drum - DRSR483GDWW
7.0 Cu. Ft. Super Capacity Gas Dryer with Stainless Steel Drum
Model: DRSR483GDWW










7.0 Cu. Ft. Super Capacity Gas Dryer with Stainless Steel Drum
Model: DRSR483GDWW
Key Features
Auto Dry
Four heat selections
Wrinkle Care extended tumble
Interior dryer light
Upfront lint filter
Eight dry cycles
Quiet-By-Design
Reverse-a-door
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Auto Dry
Uses thermostats to monitor air temperature and reduce fabric wear
Four heat selections
Provide the right temperature for the right drying results
Wrinkle Care extended tumble
Reduces wrinkling and creasing
Interior dryer light
Lets you see everything inside for easy loading and unloading
Upfront lint filter
Makes cleaning out lint easy
Eight dry cycles
A variety of fast flexible options for drying clothes
Quiet-By-Design
Engineered for quiet operation
Reverse-a-door
Offers added installation flexibility
Variable end-of-cycle signal
Alert sounds whenever cycle is complete and adjustable volume provides added convenience
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 42 in |
| Overall Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 124 lb |
| Height to Top of Case | 36 in |
| Depth with Door Open 90° | 51.75 in |
| Net Weight | 114 lb |
| Case Depth | 25.5 in |
| Overall Depth | 28 1/4 in |
FEATURES
| Drum Type | Stainless Steel |
| Control Type | Rotary-Mechanical |
| Additional Dryer Features | Removable Up-Front Lint Filter |
| Easy Care Cycle | Optional Wrinkle Care |
| Wrinkle Care Cycle | On/Off |
| Automatic Dry Control | Yes |
| Dryer Control Features | Variable End-of-Cycle Signal |
| Fuel Type | Gas |
| Cottons Cycle | Optional Wrinkle Care |
| Number of Cycles | 8 |
| Exhaust Options | 3-Way (Rear; Left; Bottom) |
| Auto Dry | Yes |
| Timed Dry | Quick Fluff (no heat) |
| Heat Selections | 4 |
| Additional Dryer Features | Interior Light |
| Easy Care Cycle | Auto |
| Timed Dry | 80 Minutes |
| Timed Dry | Damp Dry |
| Timed Dry | De-Wrinkle |
POWER / RATINGS
| Volts/Watts/Amps | 208/240V,5600W,24A,60Hz or 208V,4400W,22A,60Hz |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
APPEARANCE
| Color Appearance | White on White |
CAPACITY
| Unit Capacity | Super |
| Total Capacity (cubic feet) | 7.0 cu ft |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 28.25 in. |
| Weight | 114 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 33.25 in. |
| Shipping Weight | 154 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 154 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 230.47 lbs. |
| Total of Cubes | 18.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 230.47 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










