7.8 cu. ft. Capacity Smart Front Load Gas Dryer with Steam and Sanitize Cycle - GFD85GSPNDG
7.8 cu. ft. Capacity Smart Front Load Gas Dryer with Steam and Sanitize Cycle
Model: GFD85GSPNDG

Product Video

7.8 cu. ft. Capacity Smart Front Load Gas Dryer with Steam and Sanitize Cycle
Model: GFD85GSPNDG
Key Features
Stainless steel drum
Washer Link
Powersteam
Built-in WiFi
Sanitize Cycle
Quick Dry
Reduce Static
Wrinkle Care
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Stainless steel drum
Enjoy premium durability with a drum that resists rust and helps protect clothes
Washer Link
Wirelessly links your washer to your dryer so you only choose a setting once
Powersteam
Refresh small loads and dewrinkle larger loads with the power of steam
Built-in WiFi
Start, stop and monitor your laundry from anywhere while receiving real-time notifications and updates
Sanitize Cycle
Sterilize clothing with elevated temperatures designed to kill common household bacteria
Quick Dry
Quickly dries items and small loads for families on the go
Reduce Static
Prevent static cling with a gentle mist near the end of the cycle
Wrinkle Care
Prevents wrinkles by extending the tumble without heat
Damp Alert
Signals when delicate clothes reach the ideal dampness level for ironing or final air drying
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FILTER
| App Filter - Pedestal | Pedestal Option Available |
| App Filter - Capacity | Dryer Extra Large (7.6 cu. ft. and above) |
| App Filter - WiFi Connect | Built-In |
| App Filter - Product Type | Dryers Stackable |
| App Filter - Steam | Yes |
| App Filter - Fuel Type | Gas |
FEATURES
| Reverse-a-Door | Yes |
| Wrinkle Care Cycle | Yes |
| Dual Thermistors | Yes |
| Drum Type | Stainless Steel |
| Communication | Washer Link |
| Front Serviceable | Yes |
| Steam Dewrinkle | Yes |
| Pedestal | Optional |
| Fuel Type | Gas |
| Additional Optional Cycles | Wrinkle Care |
| Moisture Sensor | Sensor Dry |
| Steam | Yes |
| Temperature Options | High/Medium/Low/Extra Low/No Heat |
| Number of Cycles | 12 |
| Product Type | Stackable |
| Removable Up-Front Lint Filter | Yes with reminder light |
| Heat Selections | 5 |
| Style | Front-Loading |
| Flexible Installation | Undercounter, Stacked, Side-by-Side, Built-In |
| SteamRefresh | Yes |
| Energy Saving Option | Yes - Eco Dry |
| Exhaust Options | 4-Way (Rear; Right; Left & Bottom) |
| WiFi Connect | Built-In |
| Leveling System | Adjustable Leveling Legs |
| Additional Cycles | Delay Dry - up to 24 hours |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable |
| Control Type | Power On/Off |
| Dryer Control Features | Control Lock |
| Dryer Cycles | Cottons |
| Dryness Levels | Dry |
| Timed Dry | Less Time - |
| Connected Capabilities | Google Home |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | WE25M87 (sold separately) |
| Optional Side Vent Kit | GFA28DSVN |
| Optional Dryer Rack Accessory | WE02X29449 |
| Optional Stacking Kit | GFA28KITN |
| Optional Riser | GFR0728PNDG (Sold Separately) |
| Optional Pedestal Accessory | GFP1528PNDG (Sold Separately) |
| Inlet Hose | WH41X10207 (Sold Separately) |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 144 lb |
| Net Weight | 134 lb |
| Depth with Door Open 90° | 54.5 in |
| Overall Height | 39.75 in |
| Overall Depth | 32 in |
| Overall Width | 28 in |
APPEARANCE
| Door Style | See-Thru Glass |
| Handle Color | Diamond Gray |
| Handle | Pocket Handle |
| Color Appearance | Diamond Gray |
| Trim/Accents | Chrome/Dark Knob |
| Installation | True32 Closet Depth |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 7.8 cu ft |
POWER / RATINGS
| Gas (BTU/HR) | 22000 Factory-equipped for Natural gas. |
| Volts/Hertz/Amps | 120 V; 60 Hz; 6A |
| Ignition Type | Intermittent Ignition |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Up to 90 feet |
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 39.75 in. |
| Length | 32 in. |
| Weight | 134 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 44.75 in. |
| Shipping Length | 37 in. |
| Shipping Weight | 174 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 174 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.61 ft³ |
| Dimensional Weight | 256.23 lbs. |
| Total of Cubes | 20.61 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 256.23 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











