7.8 cu. ft. Capacity Smart Front Load Gas Dryer with Steam and Sanitize Cycle - GFD85GSSNWW
7.8 cu. ft. Capacity Smart Front Load Gas Dryer with Steam and Sanitize Cycle
Model: GFD85GSSNWW




























Product Video

7.8 cu. ft. Capacity Smart Front Load Gas Dryer with Steam and Sanitize Cycle
Model: GFD85GSSNWW
Key Features
Stainless steel drum
Quick Dry
Reduce Static
Wrinkle Care
Damp Alert
Washer Link
Powersteam
Built-in WiFi
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Stainless steel drum
Enjoy premium durability with a drum that resists rust and helps protect clothes
Quick Dry
Quickly dries items and small loads for families on the go
Reduce Static
Prevent static cling with a gentle mist near the end of the cycle
Wrinkle Care
Prevents wrinkles by extending the tumble without heat
Damp Alert
Signals when delicate clothes reach the ideal dampness level for ironing or final air drying
Washer Link
Wirelessly links your washer to your dryer so you only choose a setting once
Powersteam
Refresh small loads and dewrinkle larger loads with the power of steam
Built-in WiFi
Start, stop and monitor your laundry from anywhere while receiving real-time notifications and updates
Sanitize Cycle
Sterilize clothing with elevated temperatures designed to kill common household bacteria
Certifications
ADA Compliant
CEC Regulated
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Reverse-a-Door | Yes |
| Additional Dryer Features | ecoDry |
| Wrinkle Care Cycle | Yes |
| Dual Thermistors | Yes |
| Dryness Levels | More Dry |
| Drum Type | Stainless Steel |
| Communication | Washer Link |
| Front Serviceable | Yes |
| Additional Cycles | Steam Refresh |
| Steam Dewrinkle | Yes |
| Pedestal | Optional |
| Fuel Type | Gas |
| Additional Optional Cycles | Wrinkle Care |
| Moisture Sensor | Sensor Dry |
| Steam | Yes |
| Dryer Cycles | Washer Link |
| Temperature Options | High/Medium/Low/Extra Low/No Heat |
| Number of Cycles | 12 |
| Product Type | Stackable |
| Connected Capabilities | The Google Assistant |
| Removable Up-Front Lint Filter | Yes with reminder light |
| Timed Dry | Presets (10,20,40,60,90) |
| Heat Selections | 5 |
| Style | Front-Loading |
| Control Type | Start/Pause |
| Flexible Installation | Undercounter, Stacked, Side-by-Side, Built-In |
| SteamRefresh | Yes |
| Dryer Control Features | Remote Start |
| Energy Saving Option | Yes - Eco Dry |
| Exhaust Options | 4-Way (Rear; Right; Left & Bottom) |
| WiFi Connect | Built-In |
| Leveling System | Adjustable Leveling Legs |
| Additional Cycles | Reduce Static |
| Additional Cycles | Sanitize |
| Additional Cycles | Steam Dewrinkle |
| Additional Cycles | Delay Dry - up to 24 hours |
| Additional Cycles | Remote Start |
| Additional Cycles | Air Fluff |
| Additional Cycles | EcoDry |
| Additional Dryer Features | LED Interior Light |
| Additional Dryer Features | Vent Sensing |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable |
| Additional Dryer Features | Removable Up-Front Lint Filter |
| Additional Dryer Features | Damp Alert |
| Additional Dryer Features | Y-connector, short and long steam hoses included |
| Additional Optional Cycles | Damp Alert |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
| Connected Capabilities | IFTTT |
| Connected Capabilities | Sonos |
| Control Type | Rotary-Electronic w/LEDs |
| Control Type | Power On/Off |
| Control Type | Capacitive Touch |
| Dryer Control Features | Control Lock |
| Dryer Control Features | Adjustable End-of-Cycle Signal |
| Dryer Control Features | LED Display |
| Dryer Control Features | Digital Cycle Countdown |
| Dryer Control Features | LED Indicators |
| Dryer Control Features | Delay Dry - Up to 24 hours |
| Dryer Cycles | Mixed Loads |
| Dryer Cycles | Cottons |
| Dryer Cycles | Towels |
| Dryer Cycles | Bulky / Bedding |
| Dryer Cycles | Sanitize |
| Dryer Cycles | Quick Dry |
| Dryer Cycles | Delicates |
| Dryer Cycles | Perm Press |
| Dryer Cycles | Steam Refresh |
| Dryer Cycles | Steam Dewrinkle |
| Dryer Cycles | Timed Dry |
| Dryness Levels | Extra Dry |
| Dryness Levels | Dry |
| Dryness Levels | Less Dry |
| Dryness Levels | Damp |
| Product Type | Front Load Matching |
| Timed Dry | 120 Minutes |
| Timed Dry | More Time + |
| Timed Dry | Less Time - |
| Connected Capabilities | Google Home |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | WE25M87 (sold separately) |
| Optional Side Vent Kit | GFA28DSVN |
| Optional Dryer Rack Accessory | WE02X29449 |
| Optional Stacking Kit | GFA28KITN |
| Optional Riser | GFR0728SNWW (Sold Separately) |
| Optional Pedestal Accessory | GFP1528SNWW (Sold Separately) |
| Inlet Hose | WH41X10207 (Sold Separately) |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 145 lb |
| Net Weight | 135 lb |
| Depth with Door Open 90° | 54.5 in |
| Overall Height | 39.75 in |
| Overall Depth | 32 in |
| Overall Width | 28 in |
APPEARANCE
| Door Style | See-Thru |
| Handle Color | White |
| Handle | Pocket Handle |
| Color Appearance | White |
| Installation | Undercounter, Stacked, Side-by-Side, Built-In, Pedestal |
| Trim/Accents | Chrome/Dark Knob |
| Door Style | Glass |
| Installation | True32 Closet Depth |
| Installation | Power Cord Included |
| Door Style | Reversible Door |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 7.8 cu ft |
POWER / RATINGS
| Gas (BTU/HR) | 22000 Factory-equipped for Natural gas. |
| Volts/Hertz/Amps | 120 V; 60 Hz; 6A |
| Ignition Type | Intermittent Ignition |
| Electrical Requirements | 120V |
| Hertz | 60 |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Up to 90 feet |
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 39.75 in. |
| Length | 32 in. |
| Weight | 135 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 44.75 in. |
| Shipping Length | 37 in. |
| Shipping Weight | 175 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 175 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.61 ft³ |
| Dimensional Weight | 256.23 lbs. |
| Total of Cubes | 20.61 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 256.23 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.












