7.5 cu. ft. stainless steel capacity frontload dryer with Steam - GFDS350ELWW
7.5 cu. ft. stainless steel capacity frontload dryer with Steam
Model: GFDS350ELWW













7.5 cu. ft. stainless steel capacity frontload dryer with Steam
Model: GFDS350ELWW
Key Features
Steam Refresh / Steam Dewrinkle
Sensor Dry Plus
eDry option
Active wear cycle
My Cycles
Speed dry
1- 24-hour Delay Start
Up to 90 ft. venting capability
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Steam Refresh / Steam Dewrinkle
Steam Refresh helps reduce wrinkles, odors and rejuvenates fabrics, while Steam Dewrinkle reduces wrinkles and freshens clean clothes
Sensor Dry Plus
Innovative moisture-sensing technology helps maintain quality
eDry option
Energy-saving option reduces dry temperatures on select cycles without sacrificing performance
Active wear cycle
Specific settings to take special care of clothing worn for active sports exercise
My Cycles
Custom cycle that can be set for specific or frequent needs
Speed dry
Quickly dries items and small loads for families on the go
1- 24-hour Delay Start
Set the dryer to begin cycles whenever it’s convenient for you
Up to 90 ft. venting capability
Has long equivalent ducting performance for more flexible installation
eDry™ option
Energy-saving option reduces dry temperatures on select cycles without sacrificing performance
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 27 in |
| Overall Depth | 33 in |
| Approximate Shipping Weight | 138 lb |
| Net Weight | 121 lb |
| Overall Height | 40 1/2 in |
FEATURES
| Reverse-a-Door | Yes |
| Drum Type | Stainless Steel |
| Control Type | Rotary-Electronic |
| Air Fluff (no heat) | Yes |
| Additional Dryer Features | Interior Light |
| Easy Care Cycle | Yes |
| Speed Dry | Yes |
| Flexible Installation | Side-by-Side, Pedestal, Stacked, Undercounter |
| Dual Thermistors | Yes |
| SteamRefresh | Yes |
| Dryness Levels | More Dry |
| Dryer Control Features | LED Indicators |
| Additional Cycles | Warm Up |
| Energy Saving Option | Yes - eDry |
| Steam Dewrinkle | Yes |
| Fuel Type | Electric |
| Moisture Sensor | Sensor Dry Plus™ |
| Cottons Cycle | Yes |
| Quick Fluff (no heat) | Yes |
| Delicates Cycle | Yes |
| Number of Cycles | Multiple |
| Custom Cycles | Yes - My Cycle |
| Exhaust Options | 4-Way (Rear; Right; Left & Bottom) |
| Removable Up-Front Lint Filter | Yes with reminder light |
| Timed Dry | Yes |
| Heat Selections | 5 |
| Additional Cycles | Active Wear |
| Additional Cycles | Normal/Mixed Load |
| Additional Cycles | Extended Tumble |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable |
| Additional Dryer Features | Deluxe Dryer Rack |
| Dryer Control Features | Cycle Countdown |
| Dryer Control Features | Child Lock |
| Dryer Control Features | Delay Start - Up to 24 hours |
| Dryer Control Features | Clean Lint Filter Reminder Light |
| Dryer Control Features | Damp Dry Signal |
| Dryer Control Features | End-of-Cycle Signal |
| Dryer Control Features | Add Time |
| Dryness Levels | Damp |
| Dryness Levels | Dry |
| Dryness Levels | Less Dry |
| Timed Dry | 90 Minutes |
POWER / RATINGS
| Volts/Watts/Amps | 240V,5600W,24A,60Hz or 208V,4400W,22A,60Hz |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
APPEARANCE
| Door Style | See-Thru Glass |
| Color Appearance | White |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 7.5 cu ft |
ACCESSORIES
| Optional Stacking Kit | GEFLSTACK (sold separately) |
| Optional Pedestal Accessory | SBSD137HWW (Sold Separately) |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 40.5 in. |
| Length | 33 in. |
| Weight | 121 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 45.5 in. |
| Shipping Length | 38 in. |
| Shipping Weight | 161 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 161 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.88 ft³ |
| Dimensional Weight | 259.61 lbs. |
| Total of Cubes | 20.88 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 259.61 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










