7.0 cu. ft. capacity DuraDrum gas dryer - GLDP280GDWS
7.0 cu. ft. capacity DuraDrum gas dryer
Model: GLDP280GDWS




7.0 cu. ft. capacity DuraDrum gas dryer
Model: GLDP280GDWS
Key Features
Dura Drum interior
4 heat selections
Wrinkle Care extended tumble
Quick Fluff
Variable end-of-cycle signal
Auto Dry
Dewrinkle
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Dura Drum interior
Provides long-lasting dependability
4 heat selections
Provide the right temperatures for your clothes-drying needs
Wrinkle Care extended tumble
Reduces wrinkling and creasing
Quick Fluff
Delivers ready-to-go results in minutes without heat
Variable end-of-cycle signal
Alert sounds whenever cycle is complete and adjustable volume provides added convenience
Auto Dry
Monitors air temperature to set dry times
Dewrinkle
Reduces creasing and wrinkling
Specifications
FEATURES
| Dryer Control Features | Variable End-of-Cycle Signal |
| Timed Dry | 80 Minutes |
| Timed Dry | De-Wrinkle (20 minutes) |
| Timed Dry | Quick Fluff (10 minutes no heat) |
| Heat Selections | 4 |
| Number of Cycles | 9 |
| Wrinkle Care Cycle | Yes |
| Removable Up-Front Lint Filter | Yes |
| Quick Fluff (no heat) | Yes |
| Control Type | Rotary Electromechanical |
| Fuel Type | Gas |
| Exhaust Options | 3-Way (Rear; Left; Bottom) |
| Cottons Cycle | Less Dry |
| Cottons Cycle | More Dry |
| Cottons Cycle | Optimum Dry |
| Cottons Cycle | Optional Wrinkle Care |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable |
| Additional Dryer Features | Interior Light |
| Additional Dryer Features | Removable Up-Front Lint Filter |
| Drum Type | Dura Drum |
| Reverse-a-Door | Yes |
| Temperature Options | Regular/Medium/Low/Air Fluff (No Heat) |
| Easy Care Cycle | Cool Down |
| Easy Care Cycle | Less Dry |
| Easy Care Cycle | More Dry |
| Easy Care Cycle | Optional Wrinkle Care |
| Easy Care Cycle | Permanent Press |
APPEARANCE
| Color Appearance | White on White with Silver Backsplash |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
POWER / RATINGS
| Gas (BTU/HR) | 22000 Factory-equipped for Natural gas. |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | WE25X0217 (sold separately) |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 28.25 in. |
| Weight | 99 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 33.25 in. |
| Shipping Weight | 139 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 139 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 230.47 lbs. |
| Total of Cubes | 18.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 230.47 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 7.0 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 111 lb |
| Height to Top of Case | 36 in |
| Net Weight | 99 lb |
| Overall Depth | 28 1/4 in |
| Overall Height | 42 in |
| Overall Width | 27 in |
| Case Depth | 25.5 in |
| Depth with Door Open 90° | 51.75 in |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










