Adora 7.8 cu. ft. stainless steel capacity gas dryer with steam - GHDS830GDWS
Adora 7.8 cu. ft. stainless steel capacity gas dryer with steam
Model: GHDS830GDWS










Adora 7.8 cu. ft. stainless steel capacity gas dryer with steam
Model: GHDS830GDWS
Key Features
Steam Refresh
Steam Dewrinkle
Sensor Dry
My Cycle Settings
RackDry
eMonitor
eDry option
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Steam Refresh
Rejuvenate lightly worn clothes by getting rid of wrinkles and odors with this convenient setting using the power of steam
Steam Dewrinkle
Stored or wrinkled clothes come out wrinkle-free with this helpful setting that uses steam to refresh and dry a load of any size
Sensor Dry
Keep your clothes looking and feeling their best. Dual thermistors continually monitor temperature with a sensor bar that measures moisture to prevent over-drying
My Cycle Settings
Dry clothes with the settings you prefer on any cycle, rather than the defaults, and store your settings for later use
RackDry
Dryer rack allows tumble-free drying for items like sneakers, stuffed animals and delicate fabrics
eMonitor
Get the energy-saving insight you need to reduce your utility bills with an electronic readout that shows the efficiency level of each load
eDry option
Save up to 10% on energy costs without sacrificing drying performance, thanks to this option that reduces temperatures on select cycles
Specifications
FEATURES
| Style | Top-Loading |
| Dryer Control Features | Clean Lint Filter Reminder Light |
| Dryer Control Features | Control Lock |
| Dryer Control Features | Delay Dry up to 9 hours |
| Dryer Control Features | LED Cycle Countdown |
| Dryer Control Features | LED Cycle Status Indicator Lights |
| Dryer Control Features | Variable End-of-Cycle Signal |
| SteamRefresh | Yes |
| Custom Cycles | My Settings |
| Timed Dry | 1-99 minutes |
| Timed Dry | Yes |
| Heat Selections | 5 |
| Number of Cycles | 14 |
| Wrinkle Care Cycle | Extended Tumble |
| Delicates Cycle | Yes |
| Control Type | Electronic |
| Control Type | LED |
| Dryness Levels | Damp |
| Dryness Levels | Dry |
| Dryness Levels | Less Dry |
| Dryness Levels | More Dry |
| Specialty Cycles | Active Wear |
| Specialty Cycles | Bulky Items |
| Specialty Cycles | Casuals/Permanent Press |
| Specialty Cycles | Cottons |
| Specialty Cycles | Delicates |
| Specialty Cycles | Jeans |
| Specialty Cycles | Normal/Mixed Loads |
| Specialty Cycles | Quick Dry |
| Specialty Cycles | Quick Fluff |
| Specialty Cycles | Timed Dry |
| Specialty Cycles | Towels/Sheets |
| Steam Dewrinkle | Yes |
| Fuel Type | Gas |
| Communication | Cable ships with dryer |
| Communication | Clean Speak |
| Cottons Cycle | Yes |
| Additional Dryer Features | Dryer Rack |
| Additional Dryer Features | LED Drum Light |
| Additional Dryer Features | Removable Up-Front Lint Filter |
| Drum Type | Stainless Steel |
| Energy Saving Option | Yes - eDry and eMonitor |
| Adaptive Capabilities | Yes |
| Moisture Sensor | Sensor Dry |
| Temperature Options | High/Medium/Low/Extra Low/No Heat |
| Easy Care Cycle | Casuals |
| Easy Care Cycle | Permanent Press |
APPEARANCE
| Color Appearance | White on White with Silver Backsplash |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | WE25M87 (sold separately) |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet Pack |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 44.5 in. |
| Length | 32 in. |
| Weight | 132 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 49.5 in. |
| Shipping Length | 37 in. |
| Shipping Weight | 172 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 172 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.07 ft³ |
| Dimensional Weight | 286.85 lbs. |
| Total of Cubes | 23.07 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 286.85 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 7.8 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 146 lb |
| Net Weight | 132 lb |
| Overall Depth | 32 in |
| Overall Height | 44 1/2 in |
| Overall Width | 28 in |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










