6.0 cu. ft. capacity Dura Drum electric dryer - GTDX400EDWS
6.0 cu. ft. capacity Dura Drum electric dryer
Model: GTDX400EDWS











6.0 cu. ft. capacity Dura Drum electric dryer
Model: GTDX400EDWS
Key Features
Dura Drum interior
4 heat selections
Variable end-of-cycle signal
Auto Dry
Dewrinkle
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Dura Drum interior
Provides long-lasting dependability
4 heat selections
Provide the right temperatures for your clothes-drying needs
Variable end-of-cycle signal
Alert sounds whenever cycle is complete and adjustable volume provides added convenience
Auto Dry
Monitors air temperature to set dry times
Dewrinkle
Reduces creasing and wrinkling
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 42 in |
| Overall Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 102 lb |
| Height to Top of Case | 36 in |
| Depth with Door Open 90° | 51.75 in |
| Net Weight | 92 lb |
| Case Depth | 25.5 in |
| Overall Depth | 25 3/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 25.75 in. |
| Weight | 92 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 30.75 in. |
| Shipping Weight | 132 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 132 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.9 ft³ |
| Dimensional Weight | 210.08 lbs. |
| Total of Cubes | 16.9 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 210.08 lbs. |
FEATURES
| Reverse-a-Door | Yes |
| Drum Type | Dura Drum |
| Control Type | Electromechanical |
| Wrinkle Care Cycle | Yes |
| Dryer Control Features | End-of-Cycle Signal |
| Additional Cycles | Quick Fluff |
| Fuel Type | Electric |
| Temperature Options | Regular/Medium/Low/Air Fluff (No Heat) |
| Quick Fluff (no heat) | Yes |
| Number of Cycles | 10 |
| Exhaust Options | 4-Way (Rear; Right; Left & Bottom) |
| Timed Dry | Quick Fluff (no heat) |
| Heat Selections | 4 |
| Additional Dryer Features | Interior Light |
| Cottons Cycle | Less Dry |
| Easy Care Cycle | Less Dry |
| Additional Dryer Features | Removable Up-Front Lint Filter |
| Easy Care Cycle | Permanent Press |
| Cottons Cycle | Optimum Dry |
| Additional Cycles | Dewrinkle |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable |
| Cottons Cycle | More Dry |
| Cottons Cycle | Cool Down |
| Easy Care Cycle | More Dry |
| Easy Care Cycle | Cool Down |
| Timed Dry | 80 Minutes |
POWER / RATINGS
| Volts/Watts/Amps | 240V,5600W,24A,60Hz or 208V,4400W,22A,60Hz |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 6.0 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










