4.6 cu. ft. Capacity Washer with Stainless Steel Basket - GTW540ASPWS
4.6 cu. ft. Capacity Washer with Stainless Steel Basket
Model: GTW540ASPWS











4.6 cu. ft. Capacity Washer with Stainless Steel Basket
Model: GTW540ASPWS
Key Features
Sanitize with Oxi
Stain PreTreat
Deep Clean Cycle
Deep Fill
Speed Wash
Deep Rinse
2nd Rinse
Efficient Infusor
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Sanitize with Oxi
Remove 99% of bacteria with a dedicated cycle that uses an Oxi additive to boost your detergentās cleaning power, while keeping fabrics looking and feeling their best
Stain PreTreat
Easily remove four common stains with preprogrammed settings that do the work for you
Deep Clean Cycle
Achieve the ultimate deep clean for your toughest laundry loads with 67% more cleaning power than the most commonly used cycle*. *Colors, Normal cycle
Deep Fill
Enjoy total control and customization of your water levels with the touch of a button that lets you add just a little extra water or fill the tub
Speed Wash
Save time when youāre in a hurry with a quick wash for lightly soiled items
Deep Rinse
Ensure clothes are rinsed free of detergent, fabric softener and stubborn soils
2nd Rinse
Ensure removal of detergent, bleach and other additives with an optional extra rinse after the wash cycle
Efficient Infusor
Optimize energy efficiency without sacrificing wash performance
Made in America
This appliance is made in America and contains 70 to 90% U.S. content.
5 Soil Levels
Take full control of your wash cycle with five soil levels to choose from
13 Wash Cycles
Choose from 13 wash cycles to accommodate any load type
6 Water Temperatures
Pick the water temperature you prefer and wash your way
ENERGY STARĀ® Qualified
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120 V; 60 Hz; 10A |
| Motor Speeds | Variable |
| Energy Consumption (kWh/year) | 175 |
| Electrical Requirements | 120V ; 60Hz ; 10A |
FEATURES
| Style | Top-Load High-Efficiency |
| Water Temp System | Hot, Warm, Colors, Cool, Cold, Tap Cold |
| Wash Mechanism | Infusor |
| Washer Control Features | End-of-Cycle Signal |
| Washer Control Features | LED Cycle Status Lights |
| Washer Options/Settings | 2nd Rinse |
| Washer Options/Settings | 2nd Rinse + Extra Spin |
| Washer Options/Settings | Auto Soak |
| Washer Options/Settings | Deep Fill |
| Washer Options/Settings | Deep Rinse (select when using fabric softener) |
| Washer Options/Settings | Extra Spin |
| Washer Options/Settings | Soil Level |
| Washer Options/Settings | Stain Pretreat (Tomato, Dirt, Grass, Wine) |
| Optional Soil Levels | Extra Heavy |
| Optional Soil Levels | Extra Light |
| Optional Soil Levels | Heavy |
| Optional Soil Levels | Light |
| Optional Soil Levels | Normal |
| Number of Cycles | 13 |
| Delicates Cycle | Extra Light, Light, Normal, Heavy, Extra Heavy |
| Control Type | LED |
| Control Type | Rotary-Electronic |
| Washer Cycles | Active Wear |
| Washer Cycles | Bulky Items |
| Washer Cycles | Casuals |
| Washer Cycles | Cold Wash |
| Washer Cycles | Colors |
| Washer Cycles | Deep Clean |
| Washer Cycles | Delicates |
| Washer Cycles | Jeans |
| Washer Cycles | Rinse/Drain & Spin |
| Washer Cycles | Sanitize with Oxi |
| Washer Cycles | Speed Wash |
| Washer Cycles | Towels & Sheets |
| Washer Cycles | Whites |
| Wash/Rinse Temperatures | 6 |
| Colors Cycle | Extra Light, Light, Normal, Heavy, Extra Heavy |
| Whites Cycle | Extra Light, Light, Normal, Heavy, Extra Heavy |
| Product Type | Top Load |
| Dispenser | Bleach |
| Water Levels | Adaptive Fill |
| Water Levels | Automatic Temperature Control |
| Additional Washer Features | Auto Balance Suspension System |
| Additional Washer Features | Deep Fill Option |
| Additional Washer Features | Leveling Legs |
| Additional Washer Features | Metal Transmission |
| Additional Washer Features | Stain Pretreat |
| Wash/Spin Speed Combinations | Variable |
| Maximum Spin Speed | 800 RPM |
APPEARANCE
| Color Appearance | White on White with Silver Backsplash |
| Control Knobs | Chrome |
| Door Style | Steel |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ACCESSORIES
| Fill Hose | WH14X10011 (sold separately) |
CAPACITY
| Wash Basket Type | Stainless Steel |
| Total Capacity (cubic feet) | 4.6 cu ft |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 44 in. |
| Length | 27 in. |
| Weight | 162 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 49 in. |
| Shipping Length | 32 in. |
| Shipping Weight | 202 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 202 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.56 ft³ |
| Dimensional Weight | 230.76 lbs. |
| Total of Cubes | 18.56 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 230.76 lbs. |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 170 lb |
| Net Weight | 162 lb |
| Overall Depth | 27 in |
| Overall Height | 44 in |
| Overall Width | 27 in |
| Height Needed for Lid to Raise 90 Degrees | 54 in |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










