3.2 Cu. Ft. Super Large Capacity Washer - WVSR1060DWW
3.2 Cu. Ft. Super Large Capacity Washer
Model: WVSR1060DWW


3.2 Cu. Ft. Super Large Capacity Washer
Model: WVSR1060DWW
Key Features
Rotary electromechanical controls
Six wash cycles
FlexCare™ agitator
Three water levels
Three wash / rinse temperatures
Quiet-By-Design
Auto balance suspension system
Steel drive transmission
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Rotary electromechanical controls
Allow fast, easy cycle selection
Six wash cycles
Convenient, preprogrammed settings for regular and delicate fabrics
FlexCare™ agitator
Provides gentle, yet effective washing action
Three water levels
Minimize water waste
Three wash / rinse temperatures
Offer better wash results and longer fabric life
Quiet-By-Design
Engineered for quiet operation
Auto balance suspension system
Handles the heaviest loads, without walking
Steel drive transmission
Provides smooth, quiet operation with all-metal gears
Color lid instructions
Offers easy-to-follow clothing care tips
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 42 in |
| Overall Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 152 lb |
| Net Weight | 142 lb |
| Overall Depth | 25 1/2 in |
| Height Needed for Lid to Raise 90 Degrees | 51 in |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 25.5 in. |
| Weight | 142 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 30.5 in. |
| Shipping Weight | 182 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 182 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.73 ft³ |
| Dimensional Weight | 208.04 lbs. |
| Total of Cubes | 16.73 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 208.04 lbs. |
FEATURES
| Control Type | Rotary-Mechanical |
| Water Levels | 3 |
| Dark Colors | Heavy Soil / Light Soil |
| Whites Cycle | Heavy Soil / Light Soil |
| Wash/Spin Speed Combinations | 2 |
| Number of Cycles | 6 |
| Agitator Type | FlexCare™ |
| Colors Cycle | Heavy Soil / Light Soil |
| Wash/Rinse Temperatures | 3 |
| Style | Top-Loading |
| Additional Washer Features | Color Lid Instructions |
| Additional Washer Features | Front Serviceable |
| Additional Washer Features | Auto Balance Suspension System |
| Additional Washer Features | Fill and Drain Hoses Included |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
CAPACITY
| Wash Basket Type | PermaTuf® II |
| Total Capacity (cubic feet) | 3.2 cu ft |
| Unit Capacity | Super |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
APPEARANCE
| Color Appearance | White on White |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










