4.8 DOE cu. ft. stainless steel capacity washer - GTWN8250DWS
4.8 DOE cu. ft. stainless steel capacity washer
Model: GTWN8250DWS












Product Video

4.8 DOE cu. ft. stainless steel capacity washer
Model: GTWN8250DWS
Key Features
Wash Action Waterfall
Stain Removal Guide
Clean Speak Communication System
ENERGY STAR qualified and CEE Tier III
eWash Cold Wash Technology
My Settings
eMonitor
Speed Wash
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Wash Action Waterfall
Loads receive thorough coverage with this waterfall that combines with a recirculation pump to move water and detergent through clothes
Stain Removal Guide
Assists removing tough stains with preprogrammed settings that modify your cycle to treat the four most common stains
Clean Speak Communication System
Perfect drying performance is achievable thanks to the ability of the washer to communicate with the dryer to preset the dry cycle
ENERGY STAR qualified and CEE Tier III
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
eWash Cold Wash Technology
Energy saving option uses a cold-water wash on select cycles without sacrificing performance
My Settings
Wash clothes with the settings you prefer on any cycle, rather than the defaults, and store your settings for later use
eMonitor
Get the energy-saving insight you need to reduce your utility bills with an electronic readout that shows the efficiency level of each load
Speed Wash
Provides a quick wash for lightly soiled items that are needed in a hurry
Bulky Items
Convenient cycle for comforters and pillows
ENERGY STARĀ® qualified and CEE Tier III
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Certifications
CEE Tier III
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 28 in |
| Overall Depth | 29 in |
| Approximate Shipping Weight | 168 lb |
| Net Weight | 160 lb |
| Overall Height | 44 1/2 in |
FEATURES
| Wash Mechanism | Infusor |
| Control Type | Electronic |
| Washer Options/Settings | Soak |
| Additional Washer Features | Vibration Control |
| Communication | with dryer |
| Stain Removal Guide | Yes |
| Washer Control Features | Variable End-of-Cycle Signal |
| Adaptive Capabilities | PreciseFill Auto-Load Sensing |
| Recirculation Pump | Yes |
| Washer Cycles | Whites |
| Dispenser | Fabric Softener Timed Flow Through |
| Wash/Spin Speed Combinations | Variable |
| Maximum Spin Speed | 1000 RPM |
| Water Temp System | Perfect Temp |
| Number of Cycles | 13 |
| Wash/Rinse Temperatures | 6 |
| Style | Top-Loading |
| Additional Washer Features | Clear Glass Lid |
| Additional Washer Features | Leveling Legs |
| Dispenser | Bleach Timed Flow Through |
| Dispenser | Detergent (Liquid/Powder) Flow Through |
| Energy Saving Option | Yes - eWash Cold Wash Technology and eMonitor |
| Washer Control Features | Delay Wash - Up to 9 hours |
| Washer Control Features | LED Cycle Countdown |
| Washer Control Features | Child Lock |
| Washer Control Features | LED Cycle Status Lights |
| Washer Control Features | My Settings |
| Washer Cycles | Speed Wash |
| Washer Cycles | Delicates |
| Washer Cycles | Dark Colors |
| Washer Cycles | Normal/Light Colors |
| Washer Cycles | Quick Rinse |
| Washer Cycles | Drain + Spin |
| Washer Cycles | Towels & Sheets |
| Washer Cycles | Bulky Items |
| Washer Cycles | Heavy Duty |
| Washer Cycles | Basket Clean |
| Washer Cycles | Jeans |
| Washer Cycles | Hand Wash |
| Washer Options/Settings | Fabric Softener |
| Washer Options/Settings | Extra Rinse |
| Washer Options/Settings | Pretreat/Bleach Dispense |
CAPACITY
| Wash Basket Type | Stainless Steel |
| Total Capacity (cubic feet) | 4.8 cu ft |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 44.5 in. |
| Length | 29 in. |
| Weight | 160 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 49.5 in. |
| Shipping Length | 34 in. |
| Shipping Weight | 200 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 200 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.91 ft³ |
| Dimensional Weight | 259.96 lbs. |
| Total of Cubes | 20.91 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 259.96 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










