2.7 Cu. Ft. Extra-Large Capacity Washer - WBXE2070AWW
2.7 Cu. Ft. Extra-Large Capacity Washer
Model: WBXE2070AWW




2.7 Cu. Ft. Extra-Large Capacity Washer
Model: WBXE2070AWW
Key Features
2.7 cu. ft. extra-large capacity washer
Electronic selector knob with cycle countdown
PermaTuf II™ basket with 20 year warranty
7 wash cycles
2 wash / spin speed combinations
AutoBalance suspension system
100% front serviceable
FlexCare™ agitator
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
2.7 cu. ft. extra-large capacity washer
Electronic selector knob with cycle countdown
PermaTuf II™ basket with 20 year warranty
7 wash cycles
2 wash / spin speed combinations
AutoBalance suspension system
100% front serviceable
FlexCare™ agitator
3 water levels
3 wash rinse temperatures
SpotSpray
Spin only
Delicates with Medium Soil
Cottons, Regular with Extra Heavy Soil, Heavy Soil, Medium Soil and Light Soil cycles
Quiet-by-Design™
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 42 in |
| Overall Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 160 lb |
| Net Weight | 150 lb |
| Overall Depth | 25 1/2 in |
| Height Needed for Lid to Raise 90 Degrees | 51 in |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 25.5 in. |
| Weight | 150 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 30.5 in. |
| Shipping Weight | 190 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 190 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.73 ft³ |
| Dimensional Weight | 208.04 lbs. |
| Total of Cubes | 16.73 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 208.04 lbs. |
FEATURES
| Control Type | Rotary Knobs |
| Water Levels | 3 |
| Washer Control Features | Cycle Countdown |
| Receptacle Type | 3-Prong Grounding |
| Washer Cycles | Spin Only |
| Wash/Spin Speed Combinations | 2 |
| Number of Cycles | 7 |
| Agitator Type | FlexCare™ |
| Delicates Cycle | Medium Soil |
| Wash/Rinse Temperatures | 3 |
| Style | Top-Loading |
| Additional Washer Features | Color Lid Instructions |
| Cottons Cycle | Regular Heavy Soil |
| Additional Washer Features | Steel Drive Transmission |
| Cottons Cycle | Regular Medium Soil |
| Additional Washer Features | Auto Balance Suspension System |
| Additional Washer Features | Front Serviceable |
| Additional Washer Features | Fill and Drain Hoses Included |
| Cottons Cycle | Regular Extra Heavy Soil |
| Cottons Cycle | Regular Light Soil |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz | 115V; 60Hz |
| Circuit Breaker or Time Delay Fuse | 15 or 20 Amp |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Wash Basket Type | PermaTuf® II / Snow-White Basket |
| Total Capacity (cubic feet) | 2.7 cu ft |
| Unit Capacity | Extra-Large |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
APPEARANCE
| Color Appearance | White on White |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










