24 cu. ft. French Door Refrigerator - LFX25974ST
24 cu. ft. French Door Refrigerator
Model: LFX25974ST















360 View
24 cu. ft. French Door Refrigerator
Model: LFX25974ST
Depth : Standard Depth
Key Features
Most shelf space.*
Peace of Mind
Refreshment on hand
Fresher is better.
ADA - Compliant Refrigerators*
Slim SpacePlus™ Ice System
Smart Cooling System
10 Year Manufacturer's Limited Warranty on Linear Compressor
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Most shelf space.*
Ice makers are great, but not if it means you can't fit all of your food in the fridge. The Slim SpacePlus Ice System provides more shelf space and allows even more space for door bins.*Standard width french door refrigerator, excludes other LG manufactured products
Peace of Mind
When you buy a refrigerator, you don't want to worry that it won't last. Because the Linear Compressor uses fewer moving parts and operates more efficiently, LG confidently backs the Linear Compressor with a 10-year limited warranty.
Refreshment on hand
A convenient water and ice dispenser keeps ice and water close at hand, saving you from opening the door every time you want water or ice. Keeping the door closed means the temperature inside stays more consistent, saving you money and helping keep your food fresh.
Fresher is better.
Smart Cooling system is designed to maintain superior conditions within the refrigerator. The Linear Compressor reacts quickly to temperature fluctuations and helps keep your food fresher, longer. Meanwhile, strategically-placed vents in every section surround your food with cool air no matter where you put it.
ADA - Compliant Refrigerators*
To be considered ADA-compliant, a French Door refrigerator must have a minimum of 50% freezer space no more than 54 inches above the finished floor.
Slim SpacePlus™ Ice System
Smart Cooling System
10 Year Manufacturer's Limited Warranty on Linear Compressor
More organization. Easier access.
The 2 crisper drawers give you easy access to your fruits, vegetables and beverages. This refrigerator also features a full-width Glide N’ Serve pantry drawer, making it easy to find some space for all that food you want to keep fresh.
Tall Ice & Water Dispenser
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FREEZER
| Drawers | 2-Tier Organization |
| DuraBase™ Solid Drawer Base | Yes |
| Divider | Yes |
| Freezer Light | LED Lighting |
| Door Type | Pull Drawer |
| Drawer Divider | Yes |
| Handle | Vista |
REFRIGERATOR DOOR
| No. of Shelves/Bin | 5 (2 Adjustable Gallon Size) |
| Door Bin Construction | 1 piece (Opaque) |
| Dairy Corner | Yes |
CAPACITY
| Refrigerator | 16.40 cu. ft. |
| Freezer | 7.70 cu. ft. |
| Total | 24.1 cu. ft. |
FEATURES
| Smart Cooling | Yes |
| Temperature Sensors | 6 |
| Freezer Door Type | Pull Drawer |
| Water Filtration System | Filter LT500P |
| Ice & Water Dispenser | Yes |
| Dispenser Type | Integrated Tall Ice & Water Dispenser |
| Ice System | Slim SpacePlus® |
| Dispenser Light | Yes |
| Multi-Air-Flow™ Technology | Yes |
| Linear Compressor | Yes |
| Display Type | Membrane / Green LED |
| Temperature Controls | Electronic/Digital |
| Door Alarm | Yes |
| Child Lock | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| Daily Ice Production | 3.5 lbs / 3.8 (IcePlus) |
| Ice Storage Capacity | 2.5 lbs |
| Multi-Air Flow Cooling | Yes |
| Slim SpacePlus™ Ice System | Yes |
| LED Interior Light | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
WARRANTY
| UPC | 048231784177 |
| Limited Warranty | 1 Year Parts and Labor, 5 Years on the Sealed System (Parts & Labor), 5 Years on the Compressor (Parts & Labor), 6-10 Years on Linear Compressor (Parts Only) |
MATERIALS AND FINISHES
| Hidden Hinges | Yes |
| Toe Grille | Yes |
| Surface | Coated Metal, Stainless Steel |
| Back | Flush & Metal Cover Over Mechanical Parts |
| Handles | Matching Commercial Handles |
| Available Colors | Smooth White, Smooth Black, Stainless Steel |
| Contour Door | Yes |
REFRIGERATOR
| Glide N’ Serve™ Drawer | Yes |
| Slim SpacePlus™ Ice Maker | Yes |
| No. of Shelves | 6 Total (1 Adjustable Gallon Sized) |
| Cantilevered Shelves | Yes |
| Shelf Construction | Spill Protector™ Tempered Glass |
| Crisper Bins | 2 Humidity Crispers |
| Refrigerator Light | Premium LED |
SUMMARY
| Ice & Water Dispenser | Yes |
| Door Type | French 3-Door |
| Freezer Type | Pull Drawer |
| Color | Stainless Steel |
| Display Type | LED |
| Water Filtration System | Filter LT500P |
Dimensions & Weight
| Width | 35 in. |
| Height | 73 in. |
| Length | 38 in. |
| Weight | 309 lbs. |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 38" |
| Depth with Handles | 34 1/4" |
| Depth without Handles | 31 3/4" |
| Depth without Door | 27 7/8" |
| Depth (Total with Door Open) | 46 1/2" |
| Height to Top of Case | 68 3/8" |
| Height to Top of Door Hinge | 69 3/4" |
| Width (Door Open 90° with Handle) | 44 1/4" |
| Width (Door Open 90° without Handle) | 39 1/4" |
| Weight (Shipping) | 377 lbs. |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 38" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 43 in. |
| Shipping Height | 78 in. |
| Shipping Length | 43 in. |
| Shipping Weight | 349 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 349 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 56.19 ft³ |
| Dimensional Weight | 698.49 lbs. |
| Total of Cubes | 56.19 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 698.49 lbs. |
Where to Buy LG Appliances in Georgia.










