23 cu. ft. French Door Counter-Depth Refrigerator - LMXC23746S
23 cu. ft. French Door Counter-Depth Refrigerator
Model: LMXC23746S















360 View
23 cu. ft. French Door Counter-Depth Refrigerator
Model: LMXC23746S
Depth : Counter Depth
Key Features
J.D Power Award Winners*
Appliances Made to Last
What Is Counter-Depth?
Most shelf space.*
Fresher is better.
Qualifications
23 cu. ft. Capacity
Counter-Depth
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
J.D Power Award Winners*
"Highest in Customer Satisfaction with French Door Refrigerators."
Appliances Made to Last
From ovens to dryers, get peace of mind built in. See how Consumer Reports rates LG in reliability.
What Is Counter-Depth?
LG counter-depth refrigerators align with countertops and cabinetry for a uniform profile, creating a sophisticated built-in look without the high-end price tag.
Most shelf space.*
Ice makers are great, but not if it means you can't fit all of your food in the fridge. The Slim SpacePlus Ice System provides more shelf space and allows even more space for door bins.*Standard width french door refrigerator, excludes other LG manufactured products
Fresher is better.
Smart Cooling Plus technology is designed to maintain superior conditions within the refrigerator. The Linear Compressor and Dual Evaporators react quickly to humidity and temperature levels and help keep your food fresher, longer.
Qualifications
23 cu. ft. Capacity
Counter-Depth
Slim SpacePlus Ice System
CustomChill Drawer
Smart Cooling Plus
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FREEZER
| Divider | Yes |
| Drawers | 3-Tier Organization® |
| Freezer Light | Premium LED |
| Door Type | Pull Drawer |
| DuraBase™ Solid Drawer Base | Yes |
| Handle | Smart Pull® Freezer Handle |
MATERIALS & FINISHES
| Handle | Matching Commercial Handles |
| Available Colors | Stainless Steel (S), Black Stainless Steel (D) |
| Back | Flush & Metal Cover Over Mechanical Parts |
| Contour Door | Yes |
| Hidden Hinges | Yes |
| Surface | Coated Metal, Stainless Steel |
| Blowing Agent | Cyclopentane - Low Global Warming Potential, and Zero Ozone Depletion Potential Blowing Agent |
REFRIGERATOR DOOR
| Door Bin Construction | Clear , Opaque, Silver Deco |
| Dairy Corner | Yes |
| No. of Shelves/Bins | 6 Total |
CAPACITY
| Freezer | 6.40 cu. ft. |
| CustomChill® Drawer | 2.80 cu. ft. |
| Total | 22.7 cu. ft. |
| Refrigerator | 13.50 cu. ft. |
FEATURES
| Temperature Sensors | 8 |
| Ice & Water Dispenser | Yes |
| Ice Storage Capacity | 3.0 lbs |
| Dual Evaporator | Yes |
| Temperature Controls | Electronic/Digital |
| Multi Air Flow Cooling | Yes |
| Smart Cooling Plus System | Yes |
| Energy Rating | Yes (665 kWh/Year) |
| Water Filtration System | Filter LT800P |
| Linear Compressor | Yes |
| Display Type | Smooth Touch Control (White LED) |
| Fresh Air Filter | Yes, Air Filter LT120F |
| Ice System | Slim SpacePlus® |
| Daily Ice Production | 3.5 lbs / 3.8 (IcePlus™) |
| Dispenser Type | Tall Ice & Water Dispenser® |
CONVENIENCE
| Door Alarm | Yes |
| Auto Closing Door Hinge | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| Temperature Controls | Electronic/Digital |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Child Lock | Yes |
WARRANTY
| Limited Warranty | 1 Year Parts and Labor, 5 Years on the Sealed System (Parts & Labor), 5 Years on the Compressor (Parts & Labor), 6-10 Years on Linear Compressor (Parts Only) |
| UPC | 048231786225 |
CUSTOM CHILL DRAWER
| Temperature Range | 29˚, 33˚, 37˚, 42˚ F |
| Dividers | 2 |
| Handle | Smart Pull® |
REFRIGERATOR
| Refrigerator Light | Premium LED (Ceiling and Side) |
| EasyReach™ Bins | Yes |
| No. of Shelves | 4 Split (3 Fixed/1 Folding) |
| Crisper Bins | 2 Humidity Crispers/1 Bonus Drawer |
| Shelf Construction | SpillProtector™ Tempered Glass |
| Folding Shelf | Yes |
| Cantilevered Shelves | Yes |
SUMMARY
| Counter Depth (in.) | Yes |
| Door Type | French 4-Door |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
| Total Capacity | 22.7 |
| ADA Compliant | Yes |
| Ice & Water Dispenser | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 35 in. |
| Height | 73 in. |
| Length | 33 in. |
| Weight | 331 lbs. |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 33" |
| Depth with Handles | 32 1/8" |
| Depth (Total with Door Open) | 44" |
| Height to Top of Case | 68 7/8" |
| Width (Door Open 90˚ with Handle) | 45" |
| Depth without Handles | 29 5/8" |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 33" |
| Depth without Door | 24 3/4" |
| Height to Top of Door Hinge | 70 1/4" |
| Width (Door Open 90˚ without Handle) | 40" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 43 in. |
| Shipping Height | 78 in. |
| Shipping Length | 38 in. |
| Shipping Weight | 371 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 371 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 48.79 ft³ |
| Dimensional Weight | 606.58 lbs. |
| Total of Cubes | 48.79 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 606.58 lbs. |
Where to Buy LG Appliances in Georgia.










