30 cu. ft. French Door Refrigerator - LFXS30726M
Depth : Standard Depth
Key Features
Why Blend In When You Can Stand Out?
module_type
Full bleed background desktop
FT32711715_alignment
Parent Module
module_type
More Usable Space*
Full bleed background mobile
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Why Blend In When You Can Stand Out?
module_type
M01A
Full bleed background desktop
FT32711715_alignment
align=image-top image-left&textColor=text-light&textWidth=text-narrow
Parent Module
module_type
M02A
More Usable Space*
Full bleed background mobile
FT32975655_alignment
align=image-top image-left&textColor=text-dark&textWidth=text-narrow
Full bleed background desktop
Full bleed background mobile
Parent Module
module_type
M03A
FT32713155_alignment
align=image-top image-right&textColor=text-dark&textWidth=text-standard
Full bleed background desktop
Most shelf space.
Full bleed background mobile
Most shelf space.
Parent Module
module_type
M35
LFXS30726M_module_FT32713157
*Standard width french door refrigerator, excludes other LG manufactured products
FT32713157_alignment
align=text-horz-center&textColor=text-dark
Full bleed background desktop
Full bleed background mobile
Parent Module
module_type
M01A
Fresher is better.
FT30000261_M01A_alignment
align=text-top&textColor=text-dark
Full bleed background desktop
Fresher is better.
Full bleed background mobile
Fresher is better.
Parent Module
module_type
M02A
See and Easily Access Food
FT30159900_M02A_alignment
align=image-top image-left&textColor=text-dark&textWidth=text-wide
Full bleed background desktop
See and Easily Access Food
Full bleed background mobile
See and Easily Access Food
Parent Module
module_type
M01A
Qualifications
FT32818215_alignment
align=text-top&textColor=text-dark
Full bleed background desktop
Full bleed background mobile
Parent Module
Why Blend In When You Can Stand Out?
More Usable Space*
Fresher is better.
See and Easily Access Food
Qualifications
30 cu. ft. Capacity
Slim SpacePlus Ice System
Smart Cooling Plus System
Glide N'Access Shelf
3-Tier Organization Freezer
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FREEZER
| Divider | Yes |
| Drawers | 3-Tier Organization |
| Freezer Light | Premium LED |
| Door Type | Pull Drawer |
| DuraBase™ Solid Drawer Base | Yes |
| Ice Bin | 1 Extra Ice Bin |
| Handle | SmartPull™ Handle |
MATERIALS & FINISHES
| Handle | Matching Commercial |
| Available Colors | Stainless Steel, Matte Black Stainless Steel |
| Back | Flush & Metal Cover Over Mechanical Parts |
| Contour Door | Yes |
| Hidden Hinges | Yes |
| Surface | Smooth |
| Blowing Agent | Cyclopentane - Low Global Warming Potential, and Zero Ozone Depletion Potential Blowing Agent |
CAPACITY
| Freezer | 10.10 |
| Refrigerator | 19.70 |
CONVENIENCE
| Door Alarm | Yes |
| Auto Closing Door Hinge | Yes |
| Display Type | Smooth Touch Control / White LED |
| Temperature Controls | Electronic/Digital |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Child Lock | Yes |
WARRANTY
| Parts & Labor | 1 Year |
| UPC | 048231802352 |
| Sealed System (Parts & Labor) | 7 Years |
| Compressor (Parts & Labor) | 10 Years |
REFRIGERATOR
| Refrigerator Light | Ceiling and Side LED |
| No. of Shelves | 4 Split (3 Fixed+1Folding) |
| Crisper Bins | 2 Crispers/1 Bonus Drawer |
| No. of Door Bins | 7 Total |
| Glide N' Access™ Shelf | Yes |
| Glide N’ Serve™ Drawer | Yes |
| Shelf Construction | Spill Protector™ Tempered Glass |
| Folding Shelf | 1 |
| Door Bin Construction | 3 Piece (Clear+Opaque+Spray Deco) |
| Cantilevered Shelves | Yes |
SUMMARY
| Door Type | French 3-Door |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
WATER & ICE SYSTEM
| Ice & Water Dispenser | Yes |
| Dispenser Type | Integrated |
| Daily Ice Production (lbs) | 4.5 |
| IcePlus™ Production (lbs) | 4.9 |
| Ice Storage Capacity (lbs) | 3.0 + 4.0 |
| Dispenser Light | Yes |
| Water Filter | LT700P |
| Ice System | Slim SpacePlus® |
COOLING
| Multi-Air Flow | Yes |
| Temperature Sensors | 8 |
| Evaporator | Yes |
| Smart Cooling® System | Yes |
| Linear Compressor | Yes |
| Fresh Air Filter | Yes |
RATINGS
| Energy Consumption | 748 |
THINQ® SMART FEATURES
| SmartDiagnosis™ | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 35 in. |
| Height | 73 in. |
| Length | 39 in. |
| Weight | 331 lbs. |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 39" |
| Depth with Handles | 36 1/4" |
| Depth (Total with Door Open) | 48 1/8" |
| Height to Top of Case | 68 7/8" |
| Width (Door Open 90˚ with Handle) | 44 1/4" |
| Depth without Handles | 33 3/4" |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 39" |
| Depth without Door | 29 1/2" |
| Height to Top of Door Hinge | 70 1/4" |
| Width (Door Open 90˚ without Handle) | 40" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 43 in. |
| Shipping Height | 78 in. |
| Shipping Length | 44 in. |
| Shipping Weight | 371 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 371 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 57.66 ft³ |
| Dimensional Weight | 716.87 lbs. |
| Total of Cubes | 57.66 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 716.87 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Georgia.



















