23 Cu. Ft. Smart Wi-fi Enabled Instaview™ Door-in-door® Counter-depth Refrigerator - LMXC23796M
23 Cu. Ft. Smart Wi-fi Enabled Instaview™ Door-in-door® Counter-depth Refrigerator
Model: LMXC23796M














23 Cu. Ft. Smart Wi-fi Enabled Instaview™ Door-in-door® Counter-depth Refrigerator
Model: LMXC23796M
Depth : Counter Depth
Key Features
J.D Power Award Winners*
Why Blend In When You Can Stand Out?
The Look You Love Without the Fuss.
Measure Twice, Order Once
Space When You Need It.
Think you’ll run out of ice? Think Again.
What Is Counter-Depth?
Qualifications
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
J.D Power Award Winners*
"Highest in Customer Satisfaction with French Door Refrigerators."
Why Blend In When You Can Stand Out?
LG’s exclusive MATTE Black Stainless Steel appliances give your kitchen an edge, with a unique matte finish that stands out from the rest. Now you can enjoy the innovation of LG, with an exclusive new look that will turn heads. Because the classics aren’t for everyone.
The Look You Love Without the Fuss.
Now you can have all of the things you love about stainless, without the need for special cleaners or constant attention. LG’s PrintProof fingerprint and smudge resistant finish easily wipes clean with a soft, dry cloth for a distinctive kitchen that handles real-life in style.
Measure Twice, Order Once
Complete this guide to help ensure a successful delivery and installation.
Space When You Need It.
Get more space for groceries in a great feature-packed refrigerator. Nothing beats the convenience of having more food when you need it, and with a generous 23 cu. ft. of space, you'll have room and room to grow.
Think you’ll run out of ice? Think Again.
From making extra ice for tonight’s dinner party to getting smartphone notifications when the door is left open, use the LG SmartThinQ app to control key features and get important notifications from any-where. It even works with the Google Assistant and Amazon Alexa, so you can operate smart features with your voice.
What Is Counter-Depth?
LG counter-depth refrigerators align with countertops and cabinetry for a uniform profile, creating a sophisticated built-in look without the high-end price tag.
Qualifications
23 cu. ft. Capacity
InstaView Door-in-Door
PrintProof Finish
SmartThinQ Technology
ColdSaver Panel
Counter-Depth
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FREEZER
| Divider | Yes |
| Drawers | 3-Tier Organization® |
| Freezer Light | Premium LED |
| Door Type | Pull Drawer |
| DuraBase™ Solid Drawer Base | Yes |
| Handle | SmartPull® Freezer Handle |
MATERIALS & FINISHES
| Handle | Matching Commercial Handles |
| Available Colors | Matte Black Stainless Steel |
| Back | Flush & Metal Cover Over Mechanical Parts |
| Contour Door | Yes |
| Hidden Hinges | Yes |
| Surface | Control Metal |
| Blowing Agent | Cyclopentane - Low Global Warming Potential, and Zero Ozone Depletion Potential Blowing Agent |
REFRIGERATOR DOOR
| Door Bin Construction | Clear, Opaque, Silver Deco |
| Dairy Corner | Yes |
| No. of Shelves/Bins | 6 Total (2 Gallon Sized, 1 Regular, 3 Half) |
CAPACITY
| Freezer | 6.40 cu. ft. |
| CustomChill® Drawer | 2.80 cu. ft. |
| Total | 22.5 cu. ft. |
| Refrigerator | 13.30 cu. ft. |
FEATURES
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
| Temperature Sensors | 8 |
| Ice & Water Dispenser | Yes |
| Ice Storage Capacity | 3.0 lbs |
| Dual Evaporator | Yes |
| Multi Air Flow Cooling | Yes |
| Energy Usage | 724 |
| Smart Cooling Plus System | Yes |
| Water Filtration System | Compact Filter LT1000P |
| Linear Compressor | Yes |
| Display Type | Smooth Touch Control (White LED) |
| Fresh Air Filter | Yes |
| Ice System | Slim SpacePlus® |
| Daily Ice Production | 3.5 lbs / 3.8 (IcePlus™) |
| Dispenser Type | Integrated Tall Ice & Water Dispenser® |
CONVENIENCE
| Door Alarm | Yes |
| Auto Closing Door Hinge | Yes |
| Temperature Controls | Electronic/Digital |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Child Lock | Yes |
WARRANTY
| Parts & Labor | 1 Year |
| Linear Compressor (Parts Only) | 6-10 Years |
| UPC | 048231797023 |
| Sealed System (Parts & Labor) | 5 Years |
| Compressor (Parts & Labor) | 5 Years |
REFRIGERATOR
| Refrigerator Light | Premium LED (Ceiling and Side) |
| EasyReach™ Bins | Yes |
| No. of Shelves | 4 Split (3 Fixed/1 Folding) |
| Crisper Bins | 2 Humidity Crispers/1 Bonus Drawer |
| InstaView™ Door-in-Door® | Yes |
| Shelf Construction | Spill Protector™ Tempered Glass |
| Folding Shelf | Yes |
| Cantilevered Shelves | Yes |
SUMMARY
| Counter Depth (in.) | Yes |
| wi-fi Enabled | Yes |
| Door Type | French 4-Door |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
| SmartThinQ® | Yes |
| Total Capacity | 22.5 |
| Ice & Water Dispenser | Yes |
| InstaView™ Door-in-Door® | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
THINQ® SMART FEATURES
| Adjust Fresh Food/Freezer Temperatures | Yes |
| Turn IcePlus™ On/Off | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| Works with | Google Assistant |
| Turn Fresh Air Filter On/Off | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Door Open Smartphone Notifications | Yes |
| Voice Activation | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 35 in. |
| Height | 73 in. |
| Length | 33 in. |
| Weight | 371 lbs. |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 33" |
| Depth with Handles | 32 1/8" |
| Depth (Total with Door Open) | 44" |
| Height to Top of Case | 68 7/8" |
| Width (Door Open 90˚ with Handle) | 45" |
| Depth without Handles | 29 5/8" |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 33" |
| Depth without Door | 24 3/4" |
| Height to Top of Door Hinge | 70 1/4" |
| Width (Door Open 90˚ without Handle) | 40" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 43 in. |
| Shipping Height | 78 in. |
| Shipping Length | 38 in. |
| Shipping Weight | 411 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 411 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 48.79 ft³ |
| Dimensional Weight | 606.58 lbs. |
| Total of Cubes | 48.79 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 606.58 lbs. |
Where to Buy LG Appliances in Georgia.










