22.7 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser - GSCS3KGYSS
Depth : Counter Depth
Key Features
Counter-depth configuration
Stainless steel exterior
Temperature management
External controls with actual-temperature display
Freshness Center (3-Stack Drawer System)
Adjustable Clear Look door bins
In-the-door beverage rack
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Counter-depth configuration
Creates the look of a built-in without the added expense
Stainless steel exterior
Adds elegance to any kitchen décor
Temperature management
Enjoy even cooling throughout the fresh food section
External controls with actual-temperature display
See the exact temperature and dispense 64 ounces of filtered water per minute
Freshness Center (3-Stack Drawer System)
Maintain fresh tastes with three specialized drawers that control humidity and temperature
Adjustable Clear Look door bins
Offers ideal space for large containers in the door and frees up valuable shelf space
In-the-door beverage rack
Beverages are chilled and ready without taking up valuable space
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Raised edges help contain spills and make clean up quick and easy
GE water filtration - six month filter
Removes impurities for fresh-tasting water
Frost guard technology
Controlled defrosting helps food retain flavor
Never clean condenser
Sealed compartment keeps coils clean and simplifies maintenance
Freshness Center™ (3-Stack Drawer System)
Maintain fresh tastes with three specialized drawers that control humidity and temperature
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Temperature Management Features | Multiflow Air System |
| Fresh Food Features | Interior Lighting - Dual Level |
| Beverage Feature | In-the-Door Can Rack |
| Dispenser Features | Water Filter Indicator Light |
| Control Type | External Temperature Controls |
| Freezer Storage Baskets | 1 Total |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Freezer Cabinet Shelf Features | Sweet Spot Shelf |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Freezer Cabinet Shelves | Wire |
| Fresh Food Cabinet Shelves | Glass |
| Filter Location | Upper right corner |
| Top Drawer | Sealed |
| Bottom Drawer | Sealed |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Chilled Water |
| Freezer Door Bins | 4 Total |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Cabinet Drawers | Multi-Level Drawers |
| Water Filtration | MWF |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Leveling System | All Corners |
| Fresh Food Door Bins | 4 Total Clear Look |
| Middle Drawer | Adjustable Humidity |
| Freezer Features | Interior Lighting - Dual Level |
| Control Type | Actual Temperature Display |
| Control Type | Electronic |
| Dispenser Features | Dispenser Light |
| Dispenser Features | UltraFlow64 |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Dispenser Features | Child Lock |
| Freezer Cabinet Shelves | 3 Total |
| Freezer Door Bins | 2 Adjustable |
| Freezer Features | Ice Storage Bin |
| Freezer Storage Baskets | 1 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3-Stack drawer system |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Sealed |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Spill Proof |
| Fresh Food Door Bins | 2 Adjustable with Gallon Storage |
| Fresh Food Features | Integrated Shelf Support System |
| Performance Features | Auto Energy Saver |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Temperature Management Features | 3 Electronic Sensors |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Gray |
| Handle | Stainless Steel |
| Dispenser Color | Graphite Gray |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Door Stops | Yes |
| Counter-Depth Design | Yes |
| Counter-Depth Design | true |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 360 lb |
| Depth Without Handle | 26.75 in |
| Height to Top of Case | 68.75 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 340 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 36 in |
| Depth with Door Open 90° | 45.625 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 38.25 in |
| Case Depth Without Door | 23.875 in |
| Back Air Clearances | 1/2 in |
| Overall Depth | 29 1/4 in |
| Overall Height | 69 1/4 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 8.26 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 14.40 cu ft |
| Shelf Area | 19.00 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 22.70 cu ft |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 0.5 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.25 in. |
| Length | 29.25 in. |
| Weight | 340 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.25 in. |
| Shipping Length | 34.25 in. |
| Shipping Weight | 380 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 380 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 41.91 ft³ |
| Dimensional Weight | 520.96 lbs. |
| Total of Cubes | 41.91 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 520.96 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.














