25.4 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser - GSF25KGWBB
Key Features
High-gloss finish
External controls with actual temperature display
Freshness Center™ (3-pan stack)
Turbo Cool setting
Integrated shelf support system
Never clean condenser
Frost guard technology
GE water plus filtration system
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
High-gloss finish
Enjoy a polished appearance that stands out in any kitchen
External controls with actual temperature display
Eliminates the guesswork in setting refrigerator temperatures; dispenses 100 ounces of filtered water per minute
Freshness Center™ (3-pan stack)
Maximizes shelf space by utilizing three humidity-controlled drawers
Turbo Cool setting
Restores proper temperature to the refrigerator after frequent door openings
Integrated shelf support system
Provides strong, yet flexible support
Never clean condenser
Condenser coils are encased, so they don't require cleaning in normal operating environments
Frost guard technology
Protects frozen items from freezer burn by monitoring freezer door openings and defrosting only when needed
GE water plus filtration system
Delivers clean, great-tasting water and ice through the LightTouch! Dispenser with indicator light
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Shelves slide out, spills stay put
In-the-door can rack
Conveniently located inside the refrigerator door to increase flexibility and free up valuable shelf space
Clear look adjustable door bins
Hold gallon-size containers with style and ease
Auto Energy Saver
Senses freezer and fresh door openings and adjusts refrigeration operation cycles accordingly
Certifications
California Prop 65
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.25 in. |
| Length | 33.56 in. |
| Weight | 391 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.25 in. |
| Shipping Length | 38.56 in. |
| Shipping Weight | 431 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 431 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 48.08 ft³ |
| Dimensional Weight | 597.77 lbs. |
| Total of Cubes | 48.08 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 597.77 lbs. |
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Fresh Food Features | Integrated Shelf Support System |
| Beverage Feature | In-the-Door Can Rack |
| Freezer Storage Baskets | 1 Slide-Out |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Water Filter Indicator Light | Yes |
| Icemaker | Integrated Ice™ System |
| Door Liner | ABS |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Filter Location | Upper right corner |
| Top Drawer | Yes |
| Bottom Drawer | Sealed |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Chilled Water |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 4 |
| Freshness Center™ | Yes |
| Freezer Door Shelves | 3 (2 Adjustable) |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3-Stack drawer system |
| Water Filtration | GE Water Filtration 1 Year |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Fresh Food Door Bins | 4 (1 Fixed; 3 Adjustable with Gallon Storage) |
| Middle Drawer | Adjustable Humidity |
| Freezer Features | Interior Lighting - Dual Level |
| Control Type | Electronic |
| Dispenser Features | Dispenser Light |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Slide-Out |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Dispenser Features | UltraFlow100 |
| Control Type | External Temperature Controls |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Spill-Proof |
| Control Type | Actual Temperature Display |
| Dispenser Features | Child Lock |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Performance Features | Auto Energy Saver |
| Temperature Management Features | 5 Electronic Sensors |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Case Only |
| Handle | Color-Matched |
| Dispenser Color | Color-Matched |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Color Appearance | High-Gloss Black |
| Exterior Design | Contoured High-Gloss |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 421 lb |
| Depth Without Handle | 31.25 in |
| Height to Top of Case | 68.75 in |
| Net Weight | 391 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 36.75 in |
| Depth with Door Open 90° | 50.0625 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 41.25 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Overall Depth | 33 9/16 in |
| Overall Height | 69 1/4 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet Liner | ABS |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 9.49 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 15.90 cu ft |
| Shelf Area | 23.10 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 25.40 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.
















