25.4 Cu. Ft. Stainless Side-By-Side Refrigerator with Dispenser - GSS25KSWSS
25.4 Cu. Ft. Stainless Side-By-Side Refrigerator with Dispenser
Model: GSS25KSWSS










25.4 Cu. Ft. Stainless Side-By-Side Refrigerator with Dispenser
Model: GSS25KSWSS
Key Features
Stainless steel exterior
Contoured doors
External controls with actual temperature display
Freshness Center (3-pan stack)
Turbo Cool setting
Never clean condenser
Frost guard technology
GE water plus filtration system
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Stainless steel exterior
Convey a look of utmost polish and sophistication
Contoured doors
Create a high-fashion look with gently rounded doors and edges
External controls with actual temperature display
Eliminates the guesswork in setting refrigerator temperatures; dispenses 100 ounces of filtered water per minute
Freshness Center (3-pan stack)
Maximizes shelf space by utilizing three humidity-controlled drawers
Turbo Cool setting
Restores proper temperature to the refrigerator after frequent door openings
Never clean condenser
Condenser coils are encased, so they don't require cleaning in normal operating environments
Frost guard technology
Protects frozen items from freezer burn by monitoring freezer door openings and defrosting only when needed
GE water plus filtration system
Delivers clean, great-tasting water and ice through the LightTouch! Dispenser with indicator light
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Shelves slide out, spills stay put
In-the-door can rack
Conveniently located inside the refrigerator door to increase flexibility and free up valuable shelf space
Clear look adjustable door bins
Hold gallon-size containers with style and ease
Integrated shelf support system
Provides strong, yet flexible support
Auto Energy Saver
Senses freezer and fresh door openings and adjusts refrigeration operation cycles accordingly
Freshness Center™ (3-pan stack)
Maximizes shelf space by utilizing three humidity-controlled drawers
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Fresh Food Features | Integrated Shelf Support System |
| Beverage Feature | In-the-Door Can Rack |
| Dispenser Features | UltraFlow100 |
| Control Type | External Temperature Controls |
| Freezer Storage Baskets | 1 Slide-Out |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Water Filter Indicator Light | Yes |
| Icemaker | Integrated Ice™ System |
| Door Liner | ABS |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Filter Location | Upper right corner |
| Top Drawer | Yes |
| Bottom Drawer | Sealed |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Chilled Water |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 4 |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Spill-Proof |
| Freshness Center™ | Yes |
| Freezer Door Shelves | 3 (2 Adjustable) |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3-Stack drawer system |
| Water Filtration | MSWF |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Fresh Food Door Bins | 4 (1 Fixed; 3 Adjustable with Gallon Storage) |
| Middle Drawer | Adjustable Humidity |
| Freezer Features | Interior Lighting - Dual Level |
| Control Type | Electronic |
| Control Type | Actual Temperature Display |
| Dispenser Features | Child Lock |
| Dispenser Features | Dispenser Light |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Performance Features | Auto Energy Saver |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Temperature Management Features | 5 Electronic Sensors |
| Water Filtration | GE Water Filtration 1 Year |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Gray - Galvanized Steel |
| Handle | Stainless Steel |
| Dispenser Color | Stainless Trim with Color-Matched Overlay |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Color Appearance | Stainless (With Gray Case) |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 340 lb |
| Depth Without Handle | 31.25 in |
| Height to Top of Case | 68.75 in |
| Net Weight | 320 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 36.75 in |
| Depth with Door Open 90° | 50.0625 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 41.75 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Overall Depth | 33 9/16 in |
| Overall Height | 69 1/4 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet Liner | ABS |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 9.49 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 15.90 cu ft |
| Shelf Area | 23.10 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 25.40 cu ft |
ACCESSORIES
| Optional Stainless Steel Side Panel | PS26SPLSS |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.25 in. |
| Length | 33.56 in. |
| Weight | 320 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.25 in. |
| Shipping Length | 38.56 in. |
| Shipping Weight | 360 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 360 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 48.08 ft³ |
| Dimensional Weight | 597.77 lbs. |
| Total of Cubes | 48.08 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 597.77 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










